Zakazane rośliny

i

Autor: Yoshikazu Takahira - Own work/CC BY-SA 3.0/Wikipedia Te rośliny są w Polsce zakazane.

Porady

Te rośliny są zakazane w Polsce. Masz je w ogrodzie? Słono zapłacisz

2024-05-17 14:39

Posiadacze ogródków chcą, żeby wyglądały one jak najładniej i przykuwały uwagę swoją wyjątkowością. Skłania to ich do hodowania różnego rodzaju roślin. Nie wszyscy jednak wiedzą, że za posiadanie niektórych z nich grozi surowa kara. Znajdują się one bowiem na liście zakazanych.

Masz te rośliny w ogrodzie? Spodziewaj się problemów

Wybieranie roślin do ogrodu może być niebezpieczne. Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę z tego, że pewne gatunki objęte są ograniczeniami. Istnieje specjalna lista roślin, których w Polsce uprawiać nie można. Znajdują się na niej zarówno tak zwane inwazyjne gatunki obce (IGO), a także takie, które posiadają właściwości narkotyczne. Jeżeli chcemy je uprawiać, musimy otrzymać specjalne zezwolenie.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii zakazuje uprawiania bez zezwolenia konopi, w tym również konopi włóknistych. Niedozwolone jest również uprawianie maku i jego odmian zawierających określoną zawartość morfiny.

Uprawa konopi lub maku to według przepisów każda hodowla i nie ma tutaj znaczenia jej rozmiar. Wprawdzie uprawa maku o dozwolonej zawartości morfiny jest legalna, ale nawet w takim przypadku wymagane jest odpowiednie pozwolenie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku uprawy konopi włóknistych.

Co grozi za hodowanie zakazanych roślin?

Jeżeli nie dostosujemy się do obowiązującego prawa, grożą nam poważne konsekwencje. Za uprawę konopi i maku jest przewidziana bowiem kara do trzech lat więzienia. Wyjątek stanowią wspomniane konopie włókniste i mak z niską zawartością morfiny, ale należy pamiętać, że za ich uprawę i skup także grozi dotkliwa kara. Może ona wynieść nawet do 5 tysięcy złotych.

Jeżeli spojrzycie na wykaz inwazyjnych gatunków obcych, znajdziecie sporo roślin, które możecie kojarzyć. Niektórzy uważają je za chwasty, ale część z nich ma wyjątkowo atrakcyjny wygląd, co składnia do przeniesienia ich do ogrodu. Może to być jednak zgubne. W rozporządzeniu Rady Ministrów z 2022 roku znajdziemy pełną listę zakazanych gatunków roślin. Do najpopularniejszych należą barszcz perski, hiacynt wodny czy tulejnik amerykański.

Warto z uwagą podchodzić do tego, co zamierzamy uprawiać w naszym ogrodzie. Jeżeli naruszymy przepisy mówiące o IGO, konsekwencje jakie nas spotkają, będą bardzo dotkliwe. Kara administracyjna może sięgnąć nawet miliona złotych! W grę wchodzi także kara więzienia, nawet do 5 lat.

ZOBACZ: NOWE REZERWATY PRZYRODY NA PODKARPACIU. GDZIE MOGĄ POWSTAĆ?