Rusza sprzedaż taniego węgla w Rzeszowie
Rzeszowscy urzędnicy poinformowali, że rusza sprzedaż taniego węgla w Rzeszowie. Kiedy będzie można kupić opał? Jak się okazuje, to pracownicy MPGK będą kontaktować się telefonicznie z mieszkańcami Rzeszowa i Trzebowniska, których wnioski o zakup węgla na preferencyjnych warunkach zostały rozpatrzone pozytywnie.
Pracownicy MPGK będą kontaktować się […] w celu umówienia terminu odbioru węgla przy al. Sikorskiego 428. Kontakt będzie realizowany w poniedziałki, wtorki i środy od godz. 8:00 do 16:00 oraz czwartki i piątki od 9:00 do 17:00 – informuje UM Rzeszów.
Przypominamy, że węgiel można odebrać samodzielnie własnym transportem, lub przez osobę upoważnioną wskazaną we wniosku.
Sprzedaż węgla w Rzeszowie. Są nowe zasady
Na stronie Urzędu Miasta w Rzeszowie pojawiła się informacja o zmienionych zasadach kupowania taniego węgla przez mieszkańców Rzeszowa. Co się zmieniło?
Zmieniły się zasady dotyczące sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach. Uprawnieni do zakupu mieszkańcy Rzeszowa i Trzebowniska, którzy nie nabędą węgla w pierwszym okresie sprzedaży, to jest do 31 grudnia br., albo zakupią go w ilości mniejszej niż 1,5 tony, będą mogli dokonać zakupu niewykorzystanej ilości w drugim etapie sprzedaży, czyli w 2023 roku. Tym samym „Potwierdzenia uprawnienia do zakupu preferencyjnego paliwa stałego dla gospodarstwa domowego” wystawione dla okresu do 31 grudnia br. będą honorowane w punkcie dystrybucji węgla również po 1 stycznia 2023 roku – czytamy w komunikacie.
Sprzedaż węgla od gminy w Rzeszowie
Według ustawy umożliwiającej samorządom sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie, gminy będą mogły kupować od importerów opał po 1,5 tysiąca złotych, a sprzedawać mieszkańcom po nie więcej niż 2 tysiące złotych. Spółkami, które mogą sprzedawać węgiel samorządom po cenach preferencyjnych, są PGE Paliwa i Węglokoks. Jednak, aby móc odkupić od gminy tani węgiel, trzeba zgłosić zapotrzebowanie. W regionach, gdzie ogłoszono, że taka sprzedaż będzie się odbywać, urzędnicy poinformowali mieszkańców o terminie zgłoszenia ważnego dla nich dokumentu. Od niego zależeć będzie ile dana gmina przygotuje węgla na zimę.
Polecany artykuł:
Tani węgiel od gminy. Najpierw zapotrzebowanie, potem wniosek
Mieszkańcy poszczególnych regionów, aby kupić węgiel od samorządu, będą musieli złożyć do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Ale zanim to, najpierw trzeba złożyć tzw. zapotrzebowanie. Na czym to polega? Na przykładzie Rzeszowa wygląda to tak, że do 31 października (najbliższy poniedziałek) mieszkańcy zainteresowani tanim węglem muszą zgłosić do Urzędu Miasta:
- imię i nazwisko
- adres gospodarstwa domowego
- adres email
- telefon
- określenie ilości węgla, o którego zakup planuje wnioskować mieszkaniec w ramach zakupu preferencyjnego.
Informacje można zgłosić telefonicznie lub mailowo.
- Zgłoszone zapotrzebowanie na zakup węgla ma charakter wyłącznie informacyjny. W przypadku przyjęcia projektowanych rozwiązań ustawowych konieczne będzie złożenie stosownego wniosku o zakup – tłumaczy Bartosz Gubernat z rzeszowskiego ratusza.
Tani węgiel od gminy na podstawie CEEB
Kto może kupić węgiel od gminy po niższej cenie? Osoby uprawnione do zakupu taniego węgla to właściciele gospodarstw domowych, którzy otrzymali już dodatek węglowy, albo pozytywnie rozpatrzono ich wniosek.
Co ważne, gospodarstwa domowe, które nie złożyły jeszcze wniosku o dodatek węglowy będą mogły zakupić węgiel po preferencyjnej cenie na podstawie zgłoszenia źródła ogrzewania na węgiel w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli CEEB.
Polecany artykuł: