Tak producenci żywności oszukują konsumentów. Ekspertka wskazała na co zwrócić uwagę

i

Autor: Fot. Pexels.com

Wydarzenia

Tak producenci żywności oszukują konsumentów. Ekspertka wskazała na co zwrócić uwagę

2024-04-19 15:44

Barwiniki w papryce, oscypki, które nie widziały nawet Podhala, czy feta i oliwa, które w Grecji mogły być jedynie przejazdem. Ekspertka ds. orzecznictwa i legislacji w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych opowiedziała dla „WP Finanse” o tym, jak fałszowane jest jedzenie, które jemy.

Czym jest oszustwo żywnościowe?

Oszustwo żywnościowe, to celowe wprowadzenie w błąd konsumenta np. poprzez zamianę składników. Gorszy, tańszy składnik dodaje się np. do wędliny. W efekcie konsument płaci za kiełbasę, której składu tak naprawdę nie zna – tłumaczy Dorota Bocheńska, dyrektorka Biura Orzecznictwa i Legislacji w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Dodaje, że takie działanie musi być umyślne, żeby była mowa o oszustwie żywnościowym. Jakie przykłady podała ekspertka? Jakie produkty najczęściej są fałszowane, albo przekłamane?

ZOBACZ: Tajemnicze odkrycie w polskim lesie

Jakie produkty są fałszowane najczęściej?

Ekspertka w rozmowie z „WP Finanse” wskazała, że w Unii Europejskiej najczęściej próbuje się oszukiwać na oliwie z oliwek. 

W jej przypadku chodzi o fałszowanie kraju pochodzenia. Poza tym miód - mieszanie miodu z tańszym syropem cukrowym. Częste jest także zawyżanie wagi ryb poprzez zwiększony dodatek glazury, czyli wody. Także produkty chronione z odpowiednimi oznaczeniami geograficznymi mogą być fałszowane – mówiła.

O ile, kupując oscypki w innym rejonie Polski niż Podhale, można spodziewać się, że to podróbka, to nie jest to jedyny przykład.

Tak samo jak ser feta lub halloumi nie zostały wytworzone przez greckich lub cypryjskich serowarów, a szynka szwarcwaldzka nie powstała na terenie Schwarzwaldu. Zdarza się, że ta żywność premium jest podrabiana – stwierdziła Dorota Bocheńska dla „WP Finanse”.

Barwinki i mieszanki w przyprawach

IJHARS wykazał, że do producenci przypraw również próbują oszukiwać swoich konsumentów.

Wykryliśmy, że oregano jest mieszane z liśćmi oliwki lub mirtu. Dodatkowo producenci nie informują o zastosowaniu barwników w produkcji przypraw. Barwniki, o których użyciu nie ma informacji, zdarzają się np. w mielonej papryce – wskazała eskpertka.

Zafałszowanie miejsca produkcji lub mieszanie przypraw nie wydają się działaniem, które może negatywnie wpłynąć na zdrowie konsumenta – pytał dziennikarz Kamil Rakosza-Napieraj.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności, to nie. W przypadku naszej działalności mówimy o bezpieczeństwie ekonomicznym. Szacuje się, że proceder podrabiania żywności jest dzisiaj bardziej dochodowy niż handel narkotykami – powiedziała Dorota Bocheńska.

Jak ustrzec się przed oszustwem żywnościowym?

Czy robiąc zakupy w sklepie możemy w jakikolwiek sposób ustrzec się przed oszustwem żywnościowym? Ekspertka wskazała, że należy czytać etykiety oraz informacje zamieszczone przez producenta na opakowaniu. A co jeśli etykieta również jest sfałszowana? Czy to możliwe?

Niestety. Uważam, że bardzo trudno jest nam wyprzedzić tych, którzy próbują działać niewłaściwie albo niezgodnie z przepisami prawa. Sposób działania nieuczciwych przedsiębiorców potrafi być zaskakujący. Ciągle jednak wdrażamy nowe metody kontroli. Komisja Europejska również wskazuje obszary, na które urzędowa kontrola powinna zwrócić szczególną uwagę. To ciągła praca – powiedziała Dorota Bocheńska.

Źródło: WP Finanse