Jaka kwota jest potrzebna do przeżycia? GUS publikuje niepokojące dane
W ubiegłym roku wartość minimum egzystencji Główny Urząd Statystyczny oszacował na 913 złotych dla osoby samotnej i 2465 złotych dla czteroosobowej rodziny. Jak podaje Rzeczpospolita, granica ubóstwa ustawowego, czyli takiego, w przypadku którego przysługuje świadczenie pomocy społecznej, wyniosło wówczas 776 złotych dla jednej osoby i 2400 dla rodziny czteroosobowej.
Nikogo nie powinny zatem dziwić dane GUS-u, które mówią o wyraźnie zwiększającej się dysproporcji między tymi osobami, które żyją w biedzie, a tymi, które z tego tytułu otrzymują pomoc w postaci świadczeń. Jak czytamy na portalu rp.pl, w ubiegłym roku co piętnasta osoba w Polsce żyła poniżej progu skrajnego ubóstwa. To z pewnością niepokojące dane. 6,6 procent wyniosła stopa ubóstwa skrajnego. To o 2 procent więcej niż rok wcześniej.
Polecany artykuł:
Jak wynika z opracowania Rzeczpospolitej, najniższe wartości minimum egzystencji w przypadku osoby samotnej zanotowano w województwach lubelskim, podkarpackim i podlaskim – między 829 a 846 złotych. Najwyższe z kolei w województwach dolnośląskim i pomorskim – 947 - 965 złotych.
Jeśli mówimy o rodzinie czteroosobowej, w której żyje dwoje dorosłych i dwoje dzieci, najniższe kwoty minimum egzystencji zanotowano na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, a najwyższe w województwie lubuskim i na Dolnym Śląsku.
Jak czytamy w opracowaniu, prawie połowa wydatków osób żyjących w biedzie, przeznaczana jest na żywność, a ponad co trzecia złotówka idzie na utrzymanie mieszkań.
ZOBACZ: TO NAJMNIEJSZE MIASTA NA PODKARPACIU