Spis treści
Ta aplikacja ochroni cię przed wypadkiem
Naukowcy z University of Alabama Birmingham stworzyli specjalną aplikację na smartfony, której zadanie polega na przeciwdziałaniu wypadkom na przejściach dla pieszych. Mowa o StreetBit, która ma spory potencjał na rewolucję w temacie bezpieczeństwa pieszych. Nie będzie ona jednak chronić pieszych przed kierowcami, tylko pozwoli osobom przechodzącym przez drogę na walkę z ich własnym roztargnieniem. Cel jest prosty – zredukowanie liczby wypadków wynikających z dekoncentracji powodowanej wzrokiem skierowanym na ekrany telefonów.
Problem jest bardzo widoczny, a liczba wypadków wciąż rośnie. Jak informuje Centers for Disease Control and Prevention, w samych Stanach Zjednoczonych w 2020 roku na skutek uderzenia przez samochód zmarło ponad siedem tysięcy pieszych, a incydenty z tym związane dzieją się średnio co 75 minut. Eksperci zaznaczają, że głównym czynnikiem przyczyniającym się do tak dużej liczby wypadków na pasach, jest rozproszenie związane z korzystaniem ze smartfona. Samo apelowanie o ostrożność i niekorzystanie z telefonów na ulicy już nie wystarcza. Potrzebne są rozwiązania systemowe.
Celem poprawa bezpieczeństwa na przejściach
Aplikacja StreetBit może znacząco przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Jak ona działa? Korzysta z nadajników Bluetooth. Autorzy innowacyjnego rozwiązania twierdzą, że jeśli na rogach ulic i w okolicach przejść dla pieszych zainstalowane zostaną specjalne beacony, czyli urządzenia wysyłające sygnały dźwiękowe, będą one w stanie wysyłać sygnały do pobliskich smartfonów, dzięki czemu zwrócą uwagę użytkowników. W takich sytuacjach piesi oderwą wzrok od telefonu, a co za tym idzie, istnieje duża szansa, że w większym stopniu skupią się na bezpiecznym przechodzeniu przez drogę.
Mamy nadzieję, że szablon opracowany w tym badaniu ułatwi wdrożenie na dużą skalę różnych rozwiązań mających na celu zapobieganie ofiarom śmiertelnym i obrażeniom pieszych. Odkrycia tego typu mogą doprowadzić do znacznych oszczędności kosztów i co najważniejsze, uratować życie pieszych – podkreślają twórcy aplikacji.
Jak wynika z badania opublikowanego w magazynie Medical Xpress, badacze przeanalizowali wskaźniki obrażeń i śmiertelności pieszych, a także koszty w przeliczeniu na doznane obrażenia. Pozwoliło to zauważyć, że aplikację tego typu mogą otworzyć drogę do oszczędności przekraczających nawet kwotę 20 milionów dolarów rocznie na jeden stan.
ZOBACZ: MIĘDZYNARODOWE SUKCESY SKOCZKÓW DO WODY Z RZESZOWA! PRZYWIEŹLI WOREK MEDALI