Szczepienie poza kolejnością może odbywać się w punktach powszechnych, ponieważ dysponują one większą liczbą szczepionek, co przekłada się na pewność zaszczepienia w dniu zgłoszenia. - Co więcej, wszystkie punkty szczepień powszechnych otrzymały komunikat Ministerstwa Zdrowia, w którym przekazano szczegółowo informacje dotyczące szczepień osób niepełnosprawnych. Zostały one również zobowiązane do dostosowania miejsc szczepień do potrzeb osób niepełnosprawnych – zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez Ministra Zdrowia - wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.
Osoby, których stan zdrowia bądź względy społeczne nie pozwalają na dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień mogą skorzystać z transportu organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego.
CZYTAJ TAKŻE: Nowa mieszkanka Zagrody w Mucznem. Na świat przyszło pierwsze w tym roku żubrzątko! [ZDJĘCIA]
Szczepienia osób niepełnosprawnych. Jak dojechać na szczepienie?
O szczegóły dotyczące pomocy w dotarciu do punktu szczepień można pytać w swoim urzędzie miasta bądź gminy. Pełny wykaz telefonów dostępny jest na stronie internetowej Podkarpackiego urzędu Wojewódzkiego.
Co więcej, osoby obłożenie chore mogą być zaszczepione przez tzw. wyjazdowe punkty szczepień. O szczegóły dotyczące wyjazdowych punktów szczepień można pytać u swoich lekarzy rodzinnych.
Szczepienia dla osób niepełnosprawnych są również organizowane na terenie następujących placówek:
- ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy),
- warsztaty terapii zajęciowej,
- zakłady aktywności zawodowej,
- centra integracji społecznej,
- kluby integracji społecznej,
- ośrodki Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawcze,
- uczestnicy programu „Rehabilitacja 25 plus”,
- Szkoły Przysposabiające do Pracy,
- mieszkania chronione.
Na terenie tych ośrodków mogą zaszczepić się:
- osoby niepełnosprawne korzystające z placówek,
- opiekunowie ww. osób niepełnosprawnych,
- personel tych placówek.
Aby zorganizować szczepienia na terenie swojej placówki, ośrodek powinien nawiązać współpracę z wybranym punktem szczepień i przygotować listę osób chętnych do zaszczepienia.
Wszelkich informacji udziela również pod nr 989 - całodobowa, czynna 7 dni w tygodniu i bezpłatna infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.
Polecany artykuł: