Spis treści
- Gdzie jest niebezpiecznie?
- Susza w Polsce jest nieunikniona?
- Zagrożenie pożarowe w lasach - MAPA
- Pogoda na najbliższe 10 dni
Gdzie jest niebezpiecznie?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że już od połowy maja na wielu rzekach w Polsce zaznacza się wyraźna tendencja obniżania się poziomu wód.
Od połowy maja na wielu rzekach w Polsce zaznacza się wyraźna tendencja obniżania się poziomu wód, co dobrze obrazuje mapa aktualnej sytuacji hydrologicznej – kolorem czarnym wskazano na niej rzeki w strefie wody niskiej. Bardzo niskie przepływy, poniżej wartości progowej średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ) – które swiadczą o bezpośrednim zagrożeniu suszą hydrologiczną – rejestrujemy już na 30 stacjach.
Aktualnie, najtrudniejsza sytuacja jest na zachodzie kraju, w dorzeczu środkowej Odry. Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW-PIB obowiązują dla zlewni w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim. Przypominamy, że ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną są wydawane bezstopniowo i bezterminowo w przypadku utrzymującego się niskiego przepływu wody w danej zlewni – informuje IMGW.
Susza w Polsce jest nieunikniona?
IMGW podaje, że niski stan wody w rzekach jest wynikiem nie tylko deficytu opadu, ale również zmniejszonej retencji wód podziemnych. Sucho jest w północnej i zachodniej Polsce, gdzie występują już obszary, w których wskaźnik wilgotności względnej spadł poniżej 30%, „co oznacza poważne wyczerpywanie się zasobów wodnych zgromadzonych głównie zimą i wczesną wiosną”.
- Na aktualną sytuację niekorzystnie wpływa również silny wiatr, który dodatkowo osusza warstwę przypowierzchniową gleby, szczególnie ważną dla roślin w trakcie trwającego sezonu wegetacyjnego. Dodatkowo, utrzymujące się dość wysokie wartości temperatury powietrza powodują zwiększone parowanie wody z gleby, rośnie również zagrożenie pożarowe. W północnej Polsce występują regiony, gdzie miesięczne sumy opadu w maju nie przekroczyły 15 mm, co świadczy o ogromnym deficycie wody – czytamy.
Zagrożenie pożarowe w lasach - MAPA
Lasy Państwowe każdego dnia dwukrotnie informują o stanie aktualnych wartości wilgotności ściółki, wpływającej na jej zapalność oraz będącej podstawą wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu. Jak wygląda aktualnie sytuacja w polskich lasach? Można to sprawdzić na specjalnej mapie. Tę znajdziecie tutaj - »MAPA«.
Pogoda na najbliższe 10 dni
Aktualna pogoda utrzyma się przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Nie ma co liczyć na większe opady deszczu.
Prognozy średnioterminowego na najbliższe 10 dni, wg modelu GFS, nie przewidują wydajnych opadów. W trakcie weekendu oraz w następnym tygodniu może pojawić się jedynie słaby, przelotny deszcz oraz lokalne burze, z sumą opadów nie przekraczającą 5 mm – informuje IMGW.
ZOBACZ: Ceny truskawek na targu w Rzeszowie. Jest dużo taniej
Polecany artykuł: