Spis treści
- Czym jest jazda na suwak?
- Prawo o ruchu drogowym a obowiązek jazdy na suwak
- Kiedy stosować jazdę na suwak?
- Od stycznia zmiany w taryfikatorze. Za to dostaniesz największy mandat
Czym jest jazda na suwak?
Obowiązek jazdy na suwak - choć wszedł w życie w 2019 roku - nadal nie przemawia do części kierowców. Zasada mająca upłynniać ruch samochodów, często jest stosowana niepoprawnie i w miejscach, które jej nie wymagają. W tym miejscu warto przypomnieć, że osoby niestosujące się do niej mogą liczyć się z otrzymaniem mandatu! Mimo to najwyraźniej dla części jeżdżących nie jest to wystarczający argument.
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest zasada jazdy na suwak. Ma ona zastosowanie w sytuacji, gdy jeden bądź więcej pasów jezdni ulega zwężeniu, co powoduje znaczne spowolnienie ruchu - warto zapamiętać to określenie, bo przy zasadzie jazdy na suwak, jest ono kluczowe. Kierowcy z pasa, który jest kontynuowany, mają w takich warunkach obowiązek wpuścić przed siebie po jednym aucie. Pierwszeństwo mają osoby kierujące znajdujące się na kończącym się pasie. W zależności od sytuacji - albo na prawym i następnie lewym, albo tylko na lewym. Taki sposób jazdy znacznie przyśpiesza rozładowywanie się korka.
Prawo o ruchu drogowym a obowiązek jazdy na suwak
O zasadzie tej mówią ustępy 4a i 4b Prawa o ruchu drogowym.
4a. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.
4b. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy - możemy przeczytać w przepisach prawa drogowego.
Niestety, wydawać by się mogło, że wielu kierowców jazda na suwak nadal nie jest czymś oczywistym, mogącym usprawnić poruszanie się po trasach czy w mieście.
Kiedy stosować jazdę na suwak?
W jakich dokładnie warunkach należy stosować jazdę na suwak? By była ona obowiązkowa, musi zajść na drodze znaczne zmniejszenie prędkości ruchu samochodów. Dodatkowo w miejscach, gdzie należy ją stosować, powinien być też ustawiony odpowiedni znak drogowy - D-56. W takich warunkach kierowca na pasie z kontynuacją musi ustąpić pierwszeństwa temu znajdującemu się na pasie zanikającym. Jeśli ruch nie jest spowolniony, kierowcy na pasie ciągłym mają pierwszeństwo.
Warto pamiętać o tym, jakie warunki muszą obowiązywać, by zasada jazdy na suwak miała zastosowanie. Kierowcy jadący niezgodnie z przepisami będą musieli liczyć się z konsekwencjami, a te będą kosztowne. Zarówno w przypadku nieuprawnionego jej stosowania, jak i zwyczajnego niezastosowania mandat to 500 zł i 8 punktów karnych.
Od stycznia zmiany w taryfikatorze. Za to dostaniesz największy mandat
Zobacz naszą galerię poniżej!
Polecany artykuł: