Spis treści
Masz ten kod w prawie jazdy? Musisz uważać
Kiedy ostatnio mieliście w dłoniach swój dokument prawa jazdy? Mało kto przygląda się często tym uprawnieniom, a w niektórych sytuacjach może być to konieczne. W ostatniej rubryce z numerem 12 znajdują się kody. Problem może pojawić się z ich rozszyfrowaniem. Najczęściej spotkać możemy ograniczenia spowodowane wadą wzroku. Wówczas zobaczymy tam kod z początkiem 01. Dalsza numeracja świadczy o konkretnym rodzaju wady i wymaganiach, jakie stawiane są przed kierowcą. Lista jest dosyć długa.
- 01.01 – okulary
- 01.02 – soczewki kontaktowe
- 01.03 – okulary ochronne
- 01.04 – szkła przyciemnione
- 01.05 – przepaska na oko
- 01.06 – soczewki lub okulary
Warto zwracać uwagę na te kody, bo nie są to jedynie zalecenia. To konkretne wymagania stawiane przed kierowcami na podstawie posiadanych wad wzroku. Posiadając kod 01.01, musimy kierować w okularach. Jeżeli będziemy podróżować bez nich, a zatrzyma nas policja, żadne tłumaczenia nie pomogą. W takiej sytuacji zostaniemy potraktowani jako kierowca bez prawa jazdy.
Na prawie jazdy możemy spotkać też wiele innych kodów. Jednym z nich jest kod 78. Nie dotyczy on konkretnie kierowcy, ale pojazdu, jakim może się poruszać. O co konkretnie chodzi?
78 - wyłącznie pojazdy bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii AM, A1, A2 i A) – czytamy.
Co oznacza kod 78 w prawie jazdy?
Część ośrodków szkolenia kierowców w swojej ofercie ma samochody z automatyczną skrzynią biegów. To propozycja skierowana do osób, które nie zamierzają jeździć autami wymagającymi zmiany biegów. Wówczas kurs i egzamin odbywa się przy pomocy samochodu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów. Jeżeli mamy w prawie jazdy kod 78, jazda samochodem z manualną skrzynią biegów jest nielegalna. Jeżeli jednak się na to zdecydujemy i zatrzyma nas policja, będziemy traktowani jako kierowcy bez uprawnień. Konsekwencje takiego zachowania są bardzo poważne. Co mówi o tym Kodeks drogowy?
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych – czytamy w kodeksie.
Ważny jest także inny zapis.
W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
ZOBACZ: OD STYCZNIA ZMIANY W TARYFIKATORZE. ZA TO DOSTANIESZ NAJWIĘKSZY MANDAT