Pełnia Różowego Księżyca
W nocy z 7 na 8 kwietnia Księżyc będzie w pełni, a do tego bardzo blisko Ziemi. Oznacza to, że będzie świecił jaśniej niż zwykle, a do tego wyda się nam większy o około 10 - 15 procent procent. Dzieje się tak, że orbita Księżyca ma kształt eliptyczny.
Najlepsze obserwacje będzie można prowadzić nad ranem, ale warto zacząć już przed snem. To kolejny superksiężyć w tym roku - Słońce, Księżyc i Ziemia znajdą się w linii prostej, do tego Księżyc będzie w perygeum (osiągnie punkt najbliżej Ziemi).
Polecany artykuł:
Pełnia paschalna
Co ciekawe, Księżyc wcale nie będzie wtedy świecił różowym blaskiem. Naukowcy uważają że nazwa Różowy Księżyc wzięła się od różowych dzikich kwiatów, ltóre kwitną wówczas w Ameryce Północnej. Inna nazwa tego zjawiska astronomicznego to pełnia paschalna, czyli wielkanocna. To nie przypadek - data świąt wielkanocnych jest zawsze wyznaczana na pierwszą niedzielę po właśniej tej pełni.
Dla obserwatorów istotne jest to, że nie są potrzebne żadne przyrządy by zachwycić się Różowym Księżycem. Zjawisko będzie bardzo fotogeniczne, a będzie je można obserwować z okien rzeszowskich domów i mieszkań.