Europejski Stadion Kultury 2023

Scena ESK 2023 już powstaje! W weekend wystąpią na niej kolektywy. A to nie wszystko!

2023-06-19 12:53

Europejski Stadion Kultury już coraz bliżej. Od wielkiego święta muzyki i kultury dzielą nas zaledwie dni. Uczestnicy w jego ramach będą bawić się już w weekend 23-25 czerwca. Jak prezentuje się lista atrakcji przewidziana w ramach festiwalu i jego harmonogram? Od razu zdradzimy – nie zawodzą!

Spis treści

  1. Europejskiego Stadionu Kultury 2023
  2. Harmonogram ESK 2023
  3. ESK 2023 – Muzyczna alternatywa w fosie Zamku
  4. ESK 2023 – Projekty specjalne
  5. ESK 2033 - atrakcje dla dzieci

Europejskiego Stadionu Kultury 2023

Organizatorzy Europejskiego Stadionu Kultury 2023 przygotowali dla uczestników wiele muzycznych atrakcji, ale nie będą one jedynym punktem 3-dniowego festiwalu. Będzie on też okazją do udziału w pobocznych projektach interdyscyplinarnych, na pograniczu sztuki, teatru, fotografii, filmu i sztuk wizualnych.

Projekty interdyscyplinarne stanowią główny punkt festiwalowego programu. Ich celem jest wyjście poza tradycyjne granice poszczególnych dziedzin i eksploracja nowych możliwości twórczych. Projekty obejmują instalacje artystyczne, warsztaty teatralne, pokazy multimedialne, animacje dla dzieci.

Harmonogram ESK 2023

Koncert otwarcia i występy kolektywów to bez wątpienia wydarzenie, na które czekają wszyscy uczestnicy festiwalu. Rok rocznie to właśnie ono przyciąga największą publiczność. W tym roku wielki koncert otwarcia odbędzie się w piątek 23 czerwca w Parku Sybiraków w godzinach 20.00 -23.30.

Co w jego ramach zaplanowali organizatorzy? Podczas koncertu otwarcia wystąpi początkująca artystka sceny muzycznej – Daria ze Śląska. Kolejnym punktem festiwalowego programu będzie koncert główny. W jego ramach na scenie pojawią się kolektywy, czyli duety polsko-zagraniczne.

W tym roku w ramach kolektywów wystąpią:

  • Justyna Steczkowska i Brainstorm (Łotwa)
  • BOKKA i NOËP (Estonia,)
  • Sara James i Olena Usenko (Ukraina)
  • SMOLIK // KEV FOX i Alina Pash (Ukraina)

- Łączenie kultur to główna idea jaką przekazujemy każdego roku poprzez Europejski Stadion Kultury a szczególnie Koncert Kolektywów. Od ubiegłego roku, kiedy oczy całego świata zwrócone są na nas, ten przekaz jest jeszcze mocniejszy i jeszcze bardziej potrzebny. Staliśmy się swoistym pomostem pomiędzy Wschodem, a Zachodem i łączymy ludzi poprzez wzajemne poznawanie kultur. Zapraszamy wszystkich do Rzeszowa! - powiedział Konrad Fijołek Prezydent Miasta Rzeszowa

ESK 2023 – Muzyczna alternatywa w fosie Zamku

Koncert główny festiwalu to niejedyna muzyczna atrakcja przygotowana przez organizatorów w ramach ESK 2023. Wrażeń muzycznych dostarczać będą też artyści występujący na scenie alternatywnej ELECTRO EAST. Znajdzie się ona w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich.

W tym roku wśród artystów sceny alternatywnej pojawią się:

  • Jakub Skorupa
  • Ofelia - Iga Krefft
  • Zespół KAMP!
  • FO SHO

ESK 2023 – Projekty specjalne

W ramach festiwalowych atrakcji organizatorzy ESK 2023 przewidzieli też projekty specjalne. Będą realizowane w Rzeszowskich Piwnicach, a ich tematyka będzie ocierać się o kosmos.

  • VOICES OF THE COSMOS to projekt, który łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy oraz inne urządzenia radiowe, czasami korzystają z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych.
  • WSCHÓD GWIAZD NA POŁUDNIKU 22°E to projekt, który z centrum Rzeszowa pozwoli przenieść się uczestnikom ESK w Kosmos. W tej podróży rakietą będzie teleskop i aparat. To okazja do odwiedzenia galaktyk odległych o miliony, a nawet miliardy lat świetlnych, mgławice, w których rodzą się nowe światy i to wszystko z Rzeszowa, które jest jednym z nielicznych miast w Polsce o wyjątkowej lokalizacji na mapie, bowiem na jego terenie przecinają się równoleżnik i południk znaczący – 50°N oraz 22°.
  • SOUND OF SPACE DEBRIS to instalacja audio-wizualna oparta na danych dotyczących kosmicznych śmieci, stworzona we współpracy z Spacebase New Zealand oraz fundacją Precyzja. Ten projekt jest połączeniem sztuki i nauki za pomocą wizualizacji generatywnych oraz syntezy modularnej i ma na celu zwiększenie świadomości problemu kosmicznych odpadów jako zagrożenia dla środowiska kosmicznego.

ESK 2033 - atrakcje dla dzieci

Europejski Stadion Kultury 2023 to także szereg wydarzeń przygotowanych z myślą o dzieciach. W programie festiwalu organizatorzy przygotowali m.in. projekcję filmową Gwiazda Kopernika w Muzeum Dobranocek, kreatywne warsztaty teatralno-plastyczne Laboratorium Ufolalek prowadzone przez pracowników Teatru Maska, a także kosmiczne warsztaty Smyk Arena realizowane przez Rzeszowski Dom Kultury.

Estrada Rzeszowska zaprasza na Europejski Stadion Kultury 2021