Rzeszów został Europejskim Miastem Sportu 2026
Rzeszów został Europejskim Miastem Sportu 2026. Oprócz stolicy Podkarpacia o ten tytuł walczyło 39 innych miast. Decyzja należała do organizacji pozarządowej z Brukseli - European Capitals and Cities of Sport Federation, która od 2001 roku przyznaje tę nagrodę. Na zwycięstwo mogą liczyć miejscowości wyróżniające się infrastrukturą sportową, organizacją wydarzeń sportowych, propagujące zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną wśród mieszkańców.
Decyzję ACES Europe ogłosił we wtorek prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
Dziś mamy piękny lipcowy dzień, ale też bardzo dobrą wiadomość dla rzeszowian, którzy teraz będą znani już w całej Europie, że są jednymi z największych miłośników sportu, rekreacji, a przede wszystkim zdrowego trybu życiu. (…) To będzie znakomita okazja, żeby tych cudownych ludzi pokazać całej Europie - powiedział prezydent Fijołek.
- To jest projekt ważny dla następnego pokolenia. (…) Ten tytuł ma promieniować jak elektrownia atomowa, ma motywować, ewaluować, ale przede wszystkim ma sprawić, że będziemy dumnymi mieszkańcami Rzeszowa, którzy będą się chwalić, że jesteśmy Europejskim Miastem Sportu – podkreśliła sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym, przewodnicząca Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji w Radzie Miasta Rzeszowa Marta Niewczas, która była pomysłodawczynią przystąpienia miasta do tej inicjatywy.
Polecany artykuł:
Co ten tytuł oznacza dla miasta?
Wygrana oznacza, że Rzeszów będzie mógł się starać o dodatkowe pieniądze na inicjatywy sportowe.
Będziemy mogli aplikować o środki finansowe zarówno do ministerstwa sportu, jak i Unii Europejskiej. To będą pieniądze dla mieszkańców na rekreację, ścieżki rowerowe, czy siłownie outdoorowe. Mamy pół roku na przygotowanie programu. Od nas zależy w jaki sposób wykorzystamy potencjał tego tytułu - dodała Marta Niewczas.
Oficjalne wręczenie tytułu odbędzie się w grudniu, w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego.
Rzeszów rozpoczął przygotowania do starania się o tytuł pół roku temu. W marcu miasto oficjalnie ogłosiło, że zamierza ubiegać się o to wyróżnienie. W połowie czerwca do Rzeszowa przyjechali przedstawiciele stowarzyszenia ACES Europe. Komisja oceniająca dowiedziała się wówczas, że - jak wynika z badań - 60 proc. mieszkańców ćwiczy lub uprawia sport, że w Rzeszowie jest 110 miejskich obiektów sportowych, i m.in. że w ostatnich dwóch latach nakłady na sport wyniosły 100 mln zł i planowane są kolejne.
W Polsce do tej pory Europejskim Miastem Sportu były Kielce (2018 r.) oraz Toruń (2019 r.). Tytuł Europejskiej Stolicy Sportu 17 lat temu otrzymała Warszawa.
