Rzeszów: Punkt przy Langiewicza 15 jest już otwarty. Działa przez cały tydzień

i

Autor: Fot.Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Rzeszów: Punkt przy Langiewicza 15 jest już otwarty. Działa przez cały tydzień

2022-03-17 13:35

Punkt przy Langiewicza 15, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. numery PESEL działa przez wszystkie dni tygodnia. Pracownicy urzędu apelują, żeby rozłożyć na kilka dni załatwianie wszystkich potrzebnych papierów. Wtedy kolejki będą mniejsze, a obsługa przy okienku zdecydowanie szybsza.

W punkcie przy Langiewicza 15 obywatele Ukrainy mogą odebrać swój numer identyfikacyjny, dzięki któremu mogą skorzystać z opieki zdrowotnej, założyć konto w banku, czy zapisać dziecko do szkoły.

- Wiele osób, które ucieka przed wojną w Ukrainie chce zostać jak najbliżej granicy, skąd szybko będzie mogła wrócić do swojego kraju. Dlatego wielu uchodźców zdecydowało się zostać w Rzeszowie. I dla tych osób zdecydowaliśmy się uruchomić specjalny punkt urzędu miasta, w którym mogą załatwić podstawowe sprawy formalne – mówi Konrad Fijołek.

Przy Langiewicza 15 na razie jest sześć stanowisk obsługujących uchodźców, siódme jest w trakcie tworzenia. Na miejscu jest także punkt fotograficzny, w którym za darmo robione są zdjęcia potrzebne do dokumentów. Obsługa jest prowadzona także w języku ukraińskim. Na miejscu jest także stanowisko jednego z operatorów sieci telefonii komórkowej, w którym uchodźcy za darmo otrzymują karty SIM. – Przy założeniu profilu zaufanego najlepiej jest, aby osoba posiadała polski numer telefonu komórkowego. To bardzo ułatwi komunikację z urzędami, z bankami – tłumaczył Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa.

Problemem brak sprzętu?

Problemem jest jednak specjalny sprzęt, który do Rzeszowa ma trafić z magazynów Ministerstwa Cyfryzacji. Władze miasta szacują, że punkt przy Langiewicza 15 obsłuży dziennie około 250 osób, jednak pracownicy są gotowi na zdecydowanie większe kolejki.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z ministrem Pawłem Szefernakerem i z Ministerstwem Cyfryzacji. Mamy zapewnienie, że sprzęt niezbędny do obsługi stanowisk, w których nadawane są numery PESEL, czyli specjalistyczne komputery i urządzenia do pobierania danych biometrycznych, w pierwszej kolejności będzie trafiał do miast znajdujących się w przygranicznych województwach. Gdy tylko do nas trafią będziemy tworzyli kolejne punkty obsługi. Wystąpiliśmy o 20 zestawów urządzeń – dodał Marcin Stopa.

Pracownicy urzędu apelują, żeby rozłożyć na kilka dni załatwianie wszystkich potrzebnych papierów. Wtedy kolejki będą mniejsze, a obsługa przy okienku zdecydowanie szybsza.​