Rzeszów wymienia oświetlenie ulic
Na oświetlenie Rzeszowa składa się ponad 20 tysięcy lamp ulicznych. Nie wszystkie są własnością miasta. Około 40 procent z nich to własność PGE Dystrybucja S.A. i one nie mogą być modernizowane przez miasto. Pozostałe latarnie są sukcesywnie wymieniane na oświetlenie LED-owe. Już ponad połowa lamp (6579 latarni) w Rzeszowie działa w energooszczędnym systemie. Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie pracuje nad pozyskaniem pieniędzy, koniecznych na wymianę pozostałych obiektów.
- W Rzeszowie dążymy do tego, aby tam, gdzie to tylko możliwe, wprowadzać ekologiczne rozwiązania. Miejskie oświetlenie to obszar, w którym akurat możemy coś realnie zmienić. Spora część rzeszowskich latarni pracuje już w oparciu o oprawy LED-owe, a będzie ich znacznie więcej - zapowiada Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Oszczędności mają być spore
- Wymiana lamp na LED-owe jest niezwykle ważna, zwłaszcza, że w 2022 roku koszty zakupu i dystrybucji energii na potrzeby oświetlenia Rzeszowa były ponad dwukrotnie wyższe, niż rok wcześniej - uzasadnia Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.
Dyrektor MZD w Rzeszowie dodaje, że zwykła lampa o mocy 150W, w ciągu roku zużyje ok. 676 kWh energii. Odpowiednik LED zużyje w tym samym czasie tylko 320 kWh. To ponad dwukrotna oszczędność na każdej wymienionej lampie. Przy tworzeniu nowych dróg i ich oświetlenia, miasto montuje już wyłącznie lampy w systemie LED.
Takie latarnie stanęły już m.in. przy ulicach Zygmunta I Starego, Potockiego oraz przy Olszynkach nad Wisłokiem. Energooszczędne lampy są jednak montowane nie tylko przy drogach. W tym roku ma powstać pięć zadaszonych wiat rowerowych, które będą wyposażone właśnie w oświetlenie LED. Wiaty staną w parku przy ulicy Cieplińskiego, przy Stadionie miejskim oraz przy przystankach: Rejtana/Paderewskiego, Łukasiewicza pętla i Powstańców Warszawy Politechnika.
ZOBACZ: POMNIK JANA PAWŁA II W STALOWEJ WOLI OBLANY CZERWONĄ SUBSTANCJĄ