Urząd Skarbowy zyska informacje o sprzedających w sieci
Wielokrotnie omawiana już europejska dyrektywa DAC-7 sprawia, że platformy cyfrowe zajmujące się sprzedażą w internecie, będą miały obowiązek informować Urząd Skarbowy o osobach sprzedających produkty w sieci. Wprawdzie wejście w życie tych przepisów w Polsce nieco się opóźniło, ale jak donosi Rzeczpospolita, rząd przyjął projekt nowelizacji. Kiedy zatem aktualizacja prawa wejdzie w życie?
Według nowych przepisów wszystkie firmy, a także osoby prywatne, które w ciągu jednego roku dokonają 30 lub więcej transakcji internetowych, bądź też ich kwota będzie wyższa niż dwa tysiące euro, będą miały obowiązek złożenia raportu do Urzędu Skarbowego.
Co to w praktyce oznacza? Takie platformy jak Allegro, OLX, Vinted czy Booking zyskają nowe, ważne obowiązki. Według założeń dyrektywy DAC-7 stworzony ma zostać jeden unijny mechanizm, który pozwoli zbierać dane dotyczące wymiany informacji na temat osób sprzedających. Nie możemy jednak zapominać, że każda osoba, która przekroczy założone limity, będzie zobowiązana do uregulowania konkretnych podatków.
Dyrektywa zablokuje wypłaty Polakom?
Przegłosowane na początku czerwca przez Senat przepisy wejdą w życie od 1 lipca. Jednak platformy sprzedażowe przekażą skarbówce dane od początku 2023 roku.
W sytuacji, gdy użytkownicy nie dostarczą takich informacji jak adres zamieszkania, numer NIP czy miejsce i data urodzenia to w pierwszej kolejności Allegro, Vinted czy chociażby OLX zablokują wypłaty za sprzedane produkty. W momencie kiedy sprzedawcy będą unikać podania informacji, platformy mogą zablokować konto.
Aby znaleźć się pod lupą wystarczy mieć 30 ofert sprzedaży, które nie muszą zostać sfinalizowane. Już wtedy na właścicielach platform będzie wisieć obowiązek przezywania danych. Co więcej, oferty nie muszą nawet opiewać na wymaganą kwotę (2 tys. euro).
Warto pamiętać też o tym, że w każdej sytuacji Urząd Skarbowy może domagać się wyjaśnień. Wówczas kontrola może zakończyć się nakazem założenia działalności bądź karą.
Początkowo przepisy o sprzedaży internetowej w Polsce miały wejść w życie na początku 2023 roku, ale proces ten nieco się opóźnił. Znana jest już konkretna data. Nowy obowiązek zacznie obowiązywać już od 1 lipca. Warto jednak podkreślić, że istotny będzie okres od 1 stycznia 2023, gdyż platformy cyfrowe będą musiały przekazać Urzędowi Skarbowemu informacje właśnie od początku minionego roku.
ZOBACZ: PREZYDENT PODCZAS UROCZYSTOŚCI NADANIA IMIENIA RODZINY ULMÓW PORTOWI LOTNCIZEMU W JASIONCE