Podkarpackie Centrum Nauki powstaje tuż obok Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena w Tajęcinie pod Rzeszowem. Będzie ono innowacyjną, największą w regionie placówką edukacyjną, która oferować będzie pozaszkolną przestrzeń do odnajdywania pasji, odkrywania talentów i zdobywania wiedzy.
Wybudowanie nowoczesnego budynku, w którym znajdzie się centrum dla młodych pasjonatów nauki pochłonie prawie 50 mln złotych. Pozostała część środków zostanie przeznaczona głównie na specjalistyczne wyposażenie centrum. Będzie się na nie składać ponad 200 interaktywnych eksponatów oraz kompletne wyposażenie dla 3 laboratoriów edukacyjnych i 2 pracowni warsztatowych.
Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. O pomyśle na kształt budowali mówił podczas uroczystości prof. Marcin Furtak, twórca projektu architektonicznego.
W środku PCN powstaną cztery kondygnacje, w tym jedna podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. m.kw. Około 3 tysiące m.kw. zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy. Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana będzie z inteligentnymi specjalizacjami regionu (Lotnictwo i Kosmonautyka, Jakość życia, Motoryzacja, Informacja i Telekomunikacja).
PCN będzie miejscem w nowoczesny sposób stawiającym na popularyzowanie nauki. Nie tylko udostępniane tu będą ekspozycje obrazujące wybrane obszary wiedzy naukowej i technicznej powiązane z regionalnymi specjalizacjami, ale także prowadzone będą zajęcia laboratoryjne i warsztaty rozwijające kreatywność, umiejętności praktyczne oraz zainteresowania nauką i techniką.
Centrum już planuje popularyzację nauki poprzez wyjazdową edukację interaktywną z wykorzystaniem dodatkowej wystawy mobilnej a także poprzez organizowanie i współorganizowanie wielu wydarzeń związanych z popularyzacją nauki i techniki. Planowana jest również współpraca z regionalnym otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Po zakończeniu prac budowlanych rozpocznie się etap związany z wyposażaniem oraz uruchamianiem wystaw, laboratoriów i części zaplecza technicznego. Oficjalne otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki dla zwiedzających planowane jest pod koniec 2022 roku.