Rowerem z Rzeszowa do Łańcuta? To możliwe! Prowadzone są rozmowy na temat nowej ścieżki dla jednośladów

i

Autor: Materiały prasowe/ B. Gubernat UM Rzeszów

Rowerem z Rzeszowa do Łańcuta? To możliwe! Prowadzone są rozmowy na temat nowej ścieżki dla jednośladów

2021-12-30 15:25

Rowerem z Rzeszowa do Łańcuta? To będzie możliwe! Władze miasta Rzeszowa wspólnie z włodarzami gmin Krasne i Łańcut rozmawiają o stworzeniu z dala od ruchu samochodowego nowej ścieżki rowerowej między stolicą innowacji a Łańcutem. Ta w Rzeszowie miałaby przebiegać m.in. przez część gotowych już dróg na osiedlu Wilkowyja.

Rozmowy na temat powstania nowej ścieżki dla miłośników rowerowych wycieczek trwają od 2019 roku. Zainicjowali je wówczas z burmistrzem Łańcuta, Rafałem Kumkiem, rzeszowscy radni - Konrad Fijołek oraz Daniel Kunysz. Efektem tego jest istniejąca już ścieżka rowerowa, która wybudowana została wzdłuż zmodernizowanej obwodnicy. Także ona ona ma być elementem nowej trasy łączącej Rzeszów z Łańcutem. Także część trasy w stolicy województwa miałaby zostać wytyczona na już istniejącej infrastrukturze dedykowanej jednośladom.

- W celu wyznaczenia ścieżki chcemy wykorzystać część gotowych dróg na osiedlu Wilkowyja. Wystarczy zmienić na nich organizację ruchu i zmodernizować skrzyżowania w rejonie ulic Leszka Czarnego i Olbrachta – mówi Daniel Kunysz.

Na terenie gminy Krasne nowa ścieżka rowerowa miałaby liczyć około 5 km. - Na terenie naszej gminy przebiegałaby przez Krasne i częściowo przez Malawę. Ale konkretny przebieg będziemy mogli zaplanować po kolejnych spotkaniach, podczas których mamy otrzymać informację, w którym miejscu droga połączy się z nasza gminą od strony Rzeszowa i gminy wiejskiej Łańcut – mówi wójt gminy Krasne, Wilhelm Woźniak.

CZYTAJ TAKŻE: Mieleckie pogotowie ma nowy sprzęt. To manekiny, które zachowują się jak ludzie

Kolejne spotkanie 13 stycznia

Kolejne spotkanie dotyczące ścieżki rowerowej zaplanowane jest na 13 stycznia. Wziąć w nim udział mają nie tylko włodarze gmin, ale także urzędnicy odpowiedzialni za gospodarkę mieniem, by precyzyjnie określić, którędy ścieżka mogłaby zostać wytyczona docelowo.

- Ten projekt jest niezwykle istotny nie tylko ze względu na walory rekreacyjne. Zapewniając mieszkańcom bezpieczny i komfortowy dojazd do miasta, z pewnością wiele osób przekonalibyśmy do pozostawienia samochodów w domach. Zależy nam, aby ruch rowerowy w mieście się rozwijał, co pozwoli zmniejszyć korki i wpłynie na poprawę jakości powietrza – dodaje Daniel Kunysz.

"Modowy luksus" w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Quiz. Pamiętasz, co wydarzyło się w 2021 roku? Wynik minimum 10/15 to obowiązek

Pytanie 1 z 15
Słynna wypowiedź o "cnotach niewieścich" padła z ust: