Rodzice nadają imię od postaci z książki
Imię, które nie powinno istnieć, jako imię pierwsze – przynajmniej według opinii Rady Języka Polskiego – jednak istnieje. Chodzi o postać z „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza, czyli Jagienkę. Rodzice, chcąc kierować się postaciami z pewnością mogą nadać dziecku imię Jagna (z „Chłopów”), bo takie w Polsce obowiązuje mimo że jest zdrobnieniem od imienia Agnieszka. Problem pojawia się jednak w przypadku Jagienki, bo jak zapewnia RJP - kierownik Urzędu Stanu Cywilnego powinien odmówić. Statystyki mówią zupełnie co innego.
ZOBACZ: Zakazane imiona w Polsce. Urzędnik odmówi rodzicom [LISTA]
Rada Języka Polskiego odradza imię Jagienka
Opinia prof. dr hab. Walerego Pisarka odnośnie imienia Jagienka jeszcze z 2010 roku jasno określa, czym powinni kierować się kierownicy urzędów stanu cywilnego w takim przypadku.
Imię to niewątpliwie jest formą zdrobniałą imienia Jagna, które nawiasem mówiąc, też jest formą zdrobniałą imienia Agnieszka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego) kierownik urzędu stanu cywilnego powinien odmówić nadania imienia w formie zdrobniałej. Pomimo to bez przeszkód nadawane jest imię Jagna, natomiast, o ile mi wiadomo, kierownicy urzędów stanu cywilnego słusznie odmawiają nadawania imienia Jagienka. O ile bowiem imię Jagna nie jest dziś odczuwane jako zdrobnienie, a nawet jego związek z imieniem Agnieszka nie jest uświadamiany, „zdrobniałość” Jagienki – odczuwa współcześnie większość Polaków – pisał prof. dr hab. Walery Pisarek.
Imię Jagienka nadano w 2023 roku i wcześniej
Patrząc na dane Ministerstwa Cyfryzacji widzimy, że imię Jagienka, mimo że nie powinno istnieć – jednak istnieje.
W 2023 roku imię Jagienka nadano trzy razy. Co więcej, to imię pojawia się także w zestawieniu żeńskich imion nadanych w 2022 roku. Według danych Serwisu Rzeczpospolitej Polski – imię Jagienka nadano dwa razy. Zaś w 2021 roku nie odnotowano imienia Jagienka.