Rekordowy przemyt
Próba rekordowego przemytu miała miejsce w niedzielę na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Budomierz – Hruszew. Funkcjonariusze KAS znaleźli w autokarze nietypowy ładunek. W bagażniku przewożono 10 niezgłoszonych kartonów, a ich zawartość okazała się surowo zabroniona i cenna:
- W kartonach znajdowało się łącznie 50 plastikowych pojemników, w których przewożone były młode okazy węgorza europejskiego zwanego węgorzem szklistym, który jest objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej - CITES. Przewożony ładunek ważył łącznie 150 kg - informuje KAS.
Właścicielem znaleziska okazał się 40-letni Ukrainiec. Mógł się ładnie wzbogacić, bo wartość rynkowa kilograma takiego węgorza to nawet 2,5 tysiąca euro.
Gaunek zagrożony wyginęciem
Węgorz europejski jest tak cenny, bo od zagrożony wyginięciem. Od lat 70. XX wieku jego populacja przez zmiany w środowisku zmalała aż o 70 procent:
- Zatrzymanie próby przemytu tak dużej ilości chronionego węgorza europejskiego to rekordowy przypadek w skali kraju. Węgorz szklisty to młodociana forma węgorza, która dociera do wybrzeży Europy niesiona prądami morskimi z Morza Sargasowego – jedynego miejsca na Świecie gdzie węgorze te się rozmnażają. Jest odławiany w Portugalii, Hiszpanii i we Francji na potrzeby kulinarne a także w celach reintrodukcji w całej UE - podaje KAS.
Surowa kara
Węgorze trafiły pod opiekę osób, które wiedzą, jak im pomóc, a 40-latka czeka kara:
- Wywóz jak i przywóz do UE węgorza europejskiego nie jest możliwy, ponieważ nie wydawane są dokumenty CITES na ten cel z uwagi na tragiczną sytuację tego gatunku zagrożonego wyginięciem. Karą za naruszenie tych regulacji może być pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny oraz przepadek okazów - wylicza KAS.
Do tej pory na granicy z Ukrainą zatrzymywano głównie papierosy i bursztyn. Węgorze do częstych gości u pograniczników nie należą.