Spis treści
Progi punktowe licea Rzeszów 2023
W tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych po raz drugi brało udział półtora rocznika. Ma to związek z porzuconą reformą, na mocy której do szkoły obowiązkowo miały uczęszczać sześciolatki. Przed ośmiu laty sześciolatkowie i siedmiolatkowie razem rozpoczynali naukę w pierwszej klasie, a w tym roku jednocześnie udają się do szkół średnich. Spowodowało to, że progi przyjęcia do liceów i techników były w tym roku wyjątkowo wysokie.
W tym roku o przyjęcie do szkół średnich ubiegało się 5700 uczniów. Na podstawie pierwszej tury rekrutacji do przyjęcia zakwalifikowanych zostało 5200 osób. Wynika z tego, że około 500 uczniów nie zakwalifikowało się do wybranych przez siebie szkół. Jak działa system rekrutacji? Na początek kwalifikuje uczniów z pierwszej preferencji, którzy uzyskali wymaganą liczbę punktów. Uczniowie w Rzeszowie mogli wskazać podczas naboru sześć szkół.
Polecany artykuł:
Ile trzeba mieć punktów, żeby się dostać do liceum w Rzeszowie?
W szkołach na terenie Rzeszowa jest jeszcze 470 wolnych miejsc, chodzi głównie o szkoły branżowe. Do najbliższego piątku 21 lipca kandydaci, którzy chcą podjąć naukę, muszą dostarczyć wymagane dokumenty do szkoły, do której się zakwalifikowali. Lista przyjętych osób zostanie ogłoszona 24 lipca.
W większości rzeszowskich liceów obowiązywały w tym roku wyjątkowo wysokie progi punktowe. Uczniowie, aby dostać się do wymarzonej szkoły, musieli mieć na swoim koncie bardzo dobre świadectwo i wysokie wyniki z egzaminu ósmoklasisty. W których szkołach progi były ustawione najwyżej? Najtrudniej było dostać się do I LO, gdzie najniższy próg punktowy gwarantujący przyjęcie wynosił 161 punktów. Podobnie wymagające było II LO, w którym o przyjęciu mogli myśleć uczniowie z wynikiem co najmniej 158 punktów. Z kolei aby dostać się do IX LO w Rzeszowie, trzeba było uzyskać 150 punktów.
ZOBACZ: TE KIERUNKI WARTO STUDIOWAĆ NA POLITECHNICE I UNIWERSYTECIE W RZESZOWIE!