Quiz. Szkolne dyktando na ocenę. Zobacz, jak ci pójdzie!

i

Autor: Fot. Pixabay.com

QUIZ

Quiz. Szkolne dyktando na ocenę. Zobacz, jak ci pójdzie!

2024-11-17 21:47

Quiz z ortografii to idealna okazja, aby cofnąć się w czasie i znów zasiąść w szkolnej ławce. Dyktanda bywały stresujące, ponieważ w czasie rzeczywistym trzeba było niejednokrotnie podejmować trudne decyzje i starać się poprawnie zapisać naszpikowany językowymi haczykami tekst. Sprawdź, jak pójdzie ci tym razem!

Quiz. Dyktando na ocenę!

Polska ortografia, będąca częścią języka polskiego, jest znana z licznych zasad oraz wyjątków, które mogą sprawiać trudności zarówno uczniom, jak i osobom dorosłym. Jednym z najbardziej charakterystycznych wyzwań w polskiej pisowni są różnice między literami „rz” i „ż” oraz „ch” i „h”. Choć często brzmią podobnie, ich użycie zależy od specyficznych reguł, które dotyczą głównie pochodzenia wyrazu, formy gramatycznej czy historycznych zmian w języku. Równie trudnym zagadnieniem jest pisownia „ó” i „u”, która wymaga znajomości zasad, takich jak wymiana na „o” lub „e” w różnych formach słów, np. „stół” – „stoły”.

Każdy z nas starał się opanować ortografię i wszystkie zasady, wyjątki jeszcze w latach swojej nauki. Zdecydowanie, pomagały w tym szkolne dyktanda. To one zmuszały do myślenia i zastanowienia się jak zapisać najtrudniejsze wyrazy.

Rozwiąż quiz ortograficzny

Wróciliśmy do jednego z dyktand przygotowanych przez Radę Języka Polskiego. Tekst z 1999, autorstwa prof. Jerzego Podrackiego pod tytułem „Wyimki z diariusza wojażu: Marzenia i mrzonki” jest naszpikowany trudnymi słowami i zwrotami. Czy poradzisz sobie z uzupełnieniem luk po brakujących słowach? Sprawdź swoją wiedzę w quizie!

Quiz. Dyktando z 1999 roku! Poradzisz sobie?

Pytanie 1 z 11
Jako niespełna _ brzdąc nie raz, nie dwa snułem marzenia o podróżach w nieznane krainy.
Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor:
Ojciec Magdy Gessler ma 93 lata i nadal pracuje! Lara pokazała aktualne zdjęcie "dziadzia"
O ginącej sztuce dobrego mówienia. DROGOWSKAZY
Z badań wynika, że wielu Polaków ma problem z mówieniem składnym, jasnym, przejrzystym, poprawnym, z wysławianiem które nie demoluje przekazu. Jak mówić tak, żeby być dobrze zrozumianym, żeby nie wstydzić się otworzyć ust w towarzystwie znajomych czy w trakcie wystąpienia publicznego? Czy brzmienie głosu można skorygować? Jak mówić ciekawie, na temat i bez przynudzania? Okazuje się, że tej sztuki można się nauczyć. Gościem Michała Poklękowskiego jest Mirosław Oczkoś, aktor, trener biznesu, specjalista od wystąpień publicznych i emisji głosu, który fachowo uczy tego jak mówić tak, by nas rozumiano. Autorem książki pt. „Sztuka dobrego mówienia”.
Drogowskazy