grzyb

i

Autor: "Pieprznik", Facebook, dzięki uprzejmości autorki bloga pieprznik.pl

Quiz

Quiz. Rozpoznasz, które grzyby są trujące? To quiz dla prawdziwych ekspertów!

2024-07-23 8:26

Rozwiąż nasz QUIZ z wiedzy o grzybach. Jeśli lubisz zbierać grzyby, jest on właśnie dla ciebie! Od razu zdradzimy, że w przypadku części z tych grzybów prawidłowa identyfikacja nie jest prosta. Są wyjątkowo podobne do grzybów jadalnych! Jesteśmy ciekawi, jak ci pójdzie.

Quiz. To grzyby trujące czy jadalne? Rozpoznasz?

W tym roku pogoda była na wiosnę wyjątkowo łaskawa dla grzybiarzy. Za jej sprawą w lasach pojawił się w maju i czerwcu prawdziwy wysyp grzybów. Można się było natknąć na koźlarze, prawdziwki, podgrzybki i kurki. Fotki i nagrania zaskoczonych grzybiarzy, wracających z grzybobrań z pełnymi koszykami, zalały Facebooka. Na pewno obrazki tego typu były zachętą dla rzesz osób, które chciały po raz pierwszy spróbować swoich sił w poszukiwaniu grzybów.

W takiej sytuacji łatwo o pomyłkę! Wiele gatunków trujących jest bardzo podobna do popularnych grzybów jadalnych! Łatwo przez to o pomyłkę, a ta w skutkach może być naprawdę tragiczna. Zatrucie może stanowić zagrożenie dla życia! Szczególnie w przypadku gatunków wyjątkowo toksycznych.

Postanowiliśmy wybrać dla was kilka przykładów grzybów, które są do siebie wyjątkowo podobne. Pomyłka przy ich zbieraniu niestety może być tragiczna w skutkach, ale kliknięcie złej odpowiedzi w naszym quizie zdecydowanie nie niesie ze sobą aż takich konsekwencji… Sprawdźcie, w ilu przypadkach wybralibyście dobrze.

Rozwiążcie nasz quiz: Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące! 

Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące!

Pytanie 1 z 12
Grzyby na zdjęciu to:
Mleczaj rydz

Co robić, kiedy zatrujemy się grzybami?

W przypadku podejrzenia zatrucia należy działać natychmiastowo. Jeśli po spożyciu grzybów pojawią się nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcze mięśni, podwyższona temperatura, może to oznaczać najgorsze. W takiej sytuacji trzeba wywołać wymioty i natychmiast zgłosić się do lekarza!

Jakich zasad przestrzegać podczas zbierania grzybów?

Wybierając się na grzyby – szczególnie, jeśli jesteśmy początkujący – warto przestrzegać kilku zasad, które zminimalizują ryzyko zebrania trujących gatunków.

Oto one:

  • zbieraj grzyby, co do których nie masz najmniejszych wątpliwości, że są jadalne;
  • korzystaj z atlasów;
  • zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby – wygląd owocników może mylić;
  • zbieraj tylko grzyby rurkowe – nie ma wśród nich śmiertelnie trujących.

Zobacz też naszą galerię: Atrakcje na Solinie na lato 2024

Listen on Spreaker.
Czy warto jeść grzyby?