Ptasia rodzina na budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego. Można oglądać na żywo!

i

Autor: Fot. Uniwersytet Rzeszowski/FB

Ciekawostki

Ptasia rodzina na budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego. Można oglądać na żywo!

2023-06-07 15:03

Drapieżne ptaki za swój nowy dom obrały sobie Bibliotekę Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tam na jednym z dogodnych parapetów założyły swoje gniazdo - pustułki. Ornitolodzy z uczelni przyjrzeli się rodzince i okazało się, że ze złożonych cztery tygodnie temu jaj wykluło się pięć piskląt. Pustułki można oglądać na żywo, dzięki ustawionej kamerce!

Spis treści

  1. Drapieżne ptaki na budynku UR
  2. Rodzina drapieżnych ptaków na UR. Można je oglądać na żywo!
  3. Pustułki to pożyteczne ptaki?

Drapieżne ptaki na budynku UR

Para drapieżnych ptaków założyła gniazdo na budynku Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego – taką informacją podzieliła się uczelnia w swoich mediach społecznościowych. We wpisie czytamy, że na przy jednym z okien budynku UR pojawiła się rodzina pustułek.

Pustułki, znane ze swojej zdolności do gniazdowania w różnorodnych środowiskach, często wybierają stare gniazda innych ptaków, szczególnie krukowatych, które znajdują się w gąszczach drzew lub na obrzeżach leśnych ostępów, otaczających pola, łąki i pastwiska. Natomiast w mieście wybierają różnego rodzaju załomy i wnęki wysokich budynków mieszkalnych i przemysłowych, kościołów i zamków. Jak się okazało, okno biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego okazało się dla pustułek przytulnym schronieniem do wydania na świat potomstwa – informują pracownicy UR.

Rodzina drapieżnych ptaków na UR. Można je oglądać na żywo!

Jak czytamy we wpisie, przez około miesiąc ornitolodzy Uniwersytetu Rzeszowskiego podglądali co dzieje się w gnieździe pustułek. Okazało się, że samica złożyła pięć jaj, które wysiadywała przez 28 dni.

Niedawno wykluło się pięć piskląt. Samica cały czas nad nimi czuwa, osłania skrzydłami przed palącym słońcem i wiatrem. Musi je również bronić odganiając sroki i kawki. Samiec poluje z dala od budynku na różne gryzonie i regularnie przynosi rodzinie żywność. Ofiarami pustułek są norniki, myszy, młode susły oraz szczury – czytamy.

Pracownicy UR postawili przy gnieździe kamerkę, co umożliwia podglądanie życia pustułek na żywo!

Pustułki to pożyteczne ptaki?

Uniwersytet Rzeszowski informuje, że „naukowcy zbadali, że jedna para pustułek jest w stanie ochronić przed gryzoniami około 5-10 hektarów zboża, co przyczynia się do naturalnego regulowania liczebności szkodników w gospodarstwach rolnych”.

ZOBACZ: Zarka, Posadek i ich małe boćki. Ptasia rodzina z Posady Zarszyńskiej 

Srebrny lis widziany w Jasionce