Protesty na mszach po zakazie aborcji: Jest odpowiedź Kościoła! [KOMUNIKAT EPISKOPATU]

2020-10-26 8:49

Abp Stanisław Gądecki wydał oświadczenie po protestach w kościołach dotyczących decyzji TK o zakazie aborcji przy wadach płodu. Protesty nazwał aktami przemocy i podkreślił, że to nie kościół stanowi prawo w Polsce. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Zakaz aborcji przy wadach płodu

W piątek 23 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja przy wadach płodu, która do tej pory w polskim prawie była dozwolona, jest niezgodna z Konstytucją, zatem musi być zakazana.

O szczegółach pisaliśmy w artykule poniżej:

Sonda
Czy zgadzasz się z decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?

Fala protestów po zakazie aborcji

Decyzja TK wywołała falę protestów kobiet w całym kraju. Przeciwnicy zakazu aborcji przy wadach płodu gromadzili się na ulicach, zapalali znicze i urządzali "pogrzeby praw kobiet". W niedzielę 25 października protestowano też w wielu kościołach w Polsce - uczestnicy protestów przerywali msze i wchodzili z transparentami do wnętrz budynków.

Protesty w kościołach: Oświadczenie Episkopatu Polski

Jeszcze tego samego dnia Episkopat wydał oświadczenie w sprawie protestów w czasie mszy. Abp nazwał je aktami przemocy. Podkreślił, że:

„wulgaryzmy, przemoc, obelżywe napisy i zakłócanie nabożeństw oraz profanacje, których dopuszczono się w ostatnich dniach – mimo iż mogą one pomóc niektórym osobom w rozładowaniu ich emocji – nie są właściwą metodą działania w demokratycznym państwie”.

Arcybiskup zaznaczył, że to nie Kościół ustanawia prawa świeckie:

"Chciałbym jednak przypomnieć, że to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP. Kościół ze swej strony nie może przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci".

Dodał, że Kościół zawsze będzie bronił prawa do życia, bo pozbawienie życia w świetle praw boskich nigdy nie może być dozwolone - nawet jako środek dodobrego celu:

„Świadoma i dobrowolna decyzja pozbawienia życia niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze złem z moralnego punktu widzenia i nigdy nie może być dozwolona ani jako cel, ani jako środek do dobrego celu. Jest to bowiem akt poważnego nieposłuszeństwa wobec prawa moralnego, co więcej, wobec samego Boga, jego twórcy i gwaranta; jest to akt sprzeczny z fundamentalnymi cnotami sprawiedliwości i miłości. «Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej, czy to jest embrion czy płód, dziecko czy dorosły, człowiek stary, nieuleczalnie chory czy umierający. Ponadto nikt nie może się domagać, aby popełniono ten akt zabójstwa wobec niego samego lub wobec innej osoby powierzonej jego pieczy, nie może też bezpośrednio ani pośrednio wyrazić na to zgody. Żadna władza nie ma prawa do tego zmuszać ani na to przyzwalać»” (Evangelium Vitae, 57).

Pełne oświadczenie Episkopatu Polski można znaleźć TUTAJ.

Toruń nie składa parasolek. Protesty trwają
Niedzielny protest kobiet w Kołobrzegu
Zamieszki pod kościołem na Krakowskim w Warszawie
Posłuchaj co mówili protestujący pod katedrą we Wrocławiu: