Proponują podatek od pracy zdalnej

i

Autor: Pixabay

Proponują podatek od pracy zdalnej: Trafiłby do tych, którzy zdalnie pracować nie mogą

2020-11-12 13:15

5 procent rocznie - taki podatek od pracy zdalnej proponują analitycy Deutche Bank. Ich zdaniem praca zdalna ma wiele korzyści, a taki podatek pomógłby pomóc wyjść z kryzysu ekonomicznego w czasach koronawirusa. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Podatek od pracy zdalnej

Portal bankier.pl donosi o pomyśle niemieckiego banku na wyjście z koronawirusowego ekonomicznego kryzysu. Ekonomiści z Deutche Banku dowodzą w listopadowym wydaniu magazynu "Konzept", że praca zdalna powinna być opodatkowana.

Ich zdaniem możliwość pracy zdalnej to duży przywilej i oszczędności dla pracownika, dlatego część pieniędzy powinien oddać tym, którzy zdalnie pracować nie mogą i zarabiają najmniej narażając przy tym swoje zdrowie:

"Nasze kalkulacje wskazują, że pozyskane w ten sposób środki mogłyby zapewnić dopłaty dla mało zarabiających, którzy nie mogą pracować zdalnie i ponoszą przez to większe ryzyko zdrowotne".

Ile wynosiłby podatek od pracy zdalnej?

Ekonomiści wyjaśniają, że praca z domu może wiązać się ze stresem przy jednoczesnej opiece nad dziećmi, ale plusów jest zdecydowanie więcej. Proponują podatek w wysokości 5 procent dochodu, co w przeliczeniu dawałoby kwoty równe wydatkom poniesionym na dojazd do pracy.

Sonda
Czy podatek od pracy zdalnej to dobry pomysł?

Kto miałby zapłacić podatek od pracy zdalnej?

Podatku nie płaciliby najmniej zarabiający i samozatrudnieni. W przypadku osób na etacie, podatek opłacałby pracodawca lub pracownik - ten ostatni, jeśli praca zdalna jest efektem jego wyboru, a nie koniecznością.

Czy w Polsce pojawi się podatek od pracy zdalnej?

Powyższe wyliczenia to tylko analizy niemieckich ekonomistów. W Polsce wciąż trwają prace nad przepisami dotyczącymi pracy zdalnej. Pojawia się przy tym wiele pytań, na przykład o przepisy BHP i wypadki w pracy zdalnej, a także o to, czy pracownik pracujący z domu powinien otrzymać rekompensatę za wyższe rachunki za prąd czy internet.

Posłuchaj, co warto wiedzieć przed pójściem do szpitala na operację. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Parada Motocyklistów w Czaplinku