Są zmiany w prawie o ruchu drogowym

i

Autor: Pixabay

Prędkość dopuszczalna w terenie zabudowanym: Są ważne zmiany w prawie o ruchu drogowym

2020-11-30 12:34

Jest ważna zmiana dla kierowców. Rząd przyjął opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Jeden z nowych zapisów dotyczy maksymalnej prędkości w terenie zabudowanym.

Prawo o ruchu drogowym: Zmiany w przepisach

24 listopada resort infrastruktury poinformował, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Kierowcy mogą spodziewać się wielu ważnych zmian. Podobnie piesi, bo poprawki dotyczą także ich.

Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym: 50 km/h w dzień i w nocy

Jedna z najważniejszych zmian w prawie o ruchu drogowym dotyczy dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. Teraz nastąpi zrównanie dopuszczalnej prędkości w miastach do 50 km/h - zarówno w dzień, jak i w nocy. Obniżenie prędkości pojazdów o 10 km/h nocą ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mniejsza prędkość samochodów ma wpłynąć pozytywnie na drogę ich hamowania - mówiąc wprost, skrócić ją, gdyby doszło do konieczności nagłego zatrzymania pojazdu.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: Zmiany na przejściach dla pieszych

Inne zmiany dotyczą ochrony pieszych w rejonie przejść dla pieszych. Teraz piesi będą mieli obowiązek zatrzymania się przed wejściem na pasy, kierowcy z kolei będą zobowiązani nie tylko do obserwacji samego przejścia dla pieszych, ale też jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych na pasach:

"Nowe rozwiązanie będzie zobowiązywać kierującego pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Obowiązkiem kierowcy będzie także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Rozszerzenie udzielenia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych w projektowanych zmianach ustawy nie dotyczy tramwajów" - pisze Ministerstwo Infrastruktury.

Są żółte i ostrzegają. Znasz te znaki?

Pytanie 1 z 14
Znak ten ostrzega przed krętą drogą, na której:
Znak ostrzegający przed krętą drogą, na której pierwszy zakręt jest w prawo

Koniec z jazdą na zderzaku: Bezpieczna odległość między pojazdami

Nowe przepisy precyzują też bezpieczną odległość między pojazdami na drogach szybkiego ruchu. Zaproponowano, by ta na autostradach i drogach ekspresowych wynosiła połowę prędkości pojazdu, czyli:

  • kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 metrów za poprzedzającym pojazdem,
  • kierowca jadący 120 km/h musi zachować ostęp 60 metrów,
  • kierowca jadący 140 km/h musi zachować ostęp 70 metrów.

O szczegółach pisaliśmy w artykule poniżej:

Zakaz korzystania z telefonów na przejściach dla pieszych

W projekcie ustawy zaproponowano też przepisy zakazujące pieszemu korzystanie z telefonów w trakcie przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

O szczegółach piszemy w artykule poniżej:

Zmiana w prawie o ruchu drogowym: Od kiedy?

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Posłuchaj, co warto wiedzieć o fajce wodnej. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Wypadek awionetki koło Kozienic