Praca w upały. Kiedy możesz odmówić wykonywania obowiązków?

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Ciekawostki

Praca w upały. Kiedy możesz odmówić wykonywania obowiązków?

2023-08-14 12:47

Pracodawca musi zadbać o pracownika w upalne dni. Jakie obowiązki spoczywają na szefostwie? Jest ich całkiem sporo, a niedopełnienie niektórych z nich może wiązać się z możliwością przerwania pracy i udania się do domu. Kiedy pracownik może odmówić wykonywania pracy w upalne dni?

Spis treści

  1. Praca upały. Pracodawca ma obowiązek zadbania o pracownika
  2. Praca w upały. Kiedy możesz odmówić wykonywania obowiązków?
  3. Praca w upały. Co jeszcze może zagwarantować pracodawca?

Praca upały. Pracodawca ma obowiązek zadbania o pracownika

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę wiele obowiązków, które mają przyczynić się do stworzenia dogodnych warunków pracy swoim pracownikom. To między innymi powinność respektowania praw pracowników w zakresie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, które przewiduje zmniejszanie wpływu wysokiej temperatury. To przyczynia się do tego, że w większości biurowców montowana jest klimatyzacja, a w lecie dostarczana jest woda. To najpowszechniejsze sposoby wypełniania tego obowiązku przez pracodawcę. Jednak, aby tak się stało to w biurze temperatura musi przekraczać aż 28 stopni Celsjusza. Zaś osoby pracujące na otwartej przestrzeni mogą upomnieć się o napój, gdy temperatura przekraczy już 25 stopni Celsjusza. Co jeśli zepsuje się klimatyzacja w biurze, albo temperatura na zewnątrz jest zbyt wysoka? Czy pracownik może w takich sytuacjach odmówić pracy?

Praca w upały. Kiedy możesz odmówić wykonywania obowiązków?

Pracownik musi pamiętać o tym, że Państwowa Inspekcja Pracy nakłada na pracodawcę nie tylko konieczność zapewnienia klimatyzacji, ale i obowiązek serwisowania jej. W sytuacji awarii klimatyzacji możliwe jest spełnienie przez pracodawcę innych wymogów. Warto też wiedzieć, że w szczególnej sytuacji są dwie grupy pracowników. To osoby do 18. roku życia, a także kobiety w ciąży, które nie mogą pracować w temperaturach wyższych niż 30 stopni Celsjusza. Co ważne, Kodeks pracy nie określa maksymalnej temperatury do pracy, ale podpowiada, że szczególne warunki pojawiają się, gdy:

  • jest powyżej 25 stopni na otwartych przestrzeniach
  • jest powyżej 28 stopni w pomieszczeniach zamkniętych.

Wówczas np. kobiety w ciąży mogą poinformować pracodawcę o niezjawieniu się w pracy. Co do zasady, w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie.

W pozostałych przypadkach pracowników istotne jest to, że Kodeks pracy przewiduje, że to pracownik stwierdza, że warunki pracy podczas upału zagrażają jego zdrowiu i życiu. Wtedy ma prawo zażądać od pracodawcy np. zimnych napojów. Odmowa na prośbę pracownika powinna zakończyć się przerwaniem przez niego wykonywania obowiązków.

ZOBACZ TEŻ: Kierowco, wiesz jak zachować się podczas burzy? Oto 10 rad

Praca w upały. Co jeszcze może zagwarantować pracodawca?

Oprócz klimatyzacji czy zimnych napojów, szefostwo może zapewnić swoim pracownikom przestrzeń do regeneracji, a także skrócić czas pracy, jeżeli niemożliwe jest zapewnienie odpowiednich warunków i spełnienie próśb podwładnych.

Referendum 2023. Wszystkie pytania. Nagrania z tt PiSu