Powrót do szkoły: Trzeci etap odmrażania gospodarki
Powrót do szkół uczniów klas 1-3 to trzeci z etapów odmrażania polskiej gospodarki. Rusza już 18 maja. Od tej daty będziemy mogli korzystać z salonów fryzjerskich, kosmetyczek i lokali gastronomicznych. Od 25 maja z kolei będzie można posyłać do szkół najmłodszych uczniów z podstawówek.
Powrót do szkoły: Czy będą lekcje?
Co ważne, powrót do szkół nie będzie się wiązał z przeprowadzaniem w nich lekcji. Szkoła będzie sprawowała tylko funckję opiekuńczą. Uczniowie będą przerabiali nowy materiał nadal przez naukę na odległość.
Powrót do szkół: Środki bezpieczeństwa
MEN przygotował szereg wytycznych dla szkół dotyczących pracy w czasach koronawirusa. Te najważniejsze to między innymi:
- W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów.
- W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
- Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
- Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli).
- Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce – jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
- Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer do parku).
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Jeżeli jest taka możliwość, w szatni należy wykorzystywać co drugi boks.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m2 na osobę. W razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne.
Co ważne, w szkołach będą wydawane obiady. Sztućce będą wyparzane, a między uczniami na stołówce zachowany odpowiedni dystans. Wyłączone z użytku będą wszelkie ogólnodpostępne dystrybutory wody - na przykład te na korytarzach.
Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
Powrót do szkół: Podstawówki w Rzeszowie
Rzeszowskie podstawówki postanowiły najpierw sprawdzić, ilu uczniów będzie pojawiało się w szkołach po 25 maja. Kiedy opieka ruszy, rodzic odprowadzający dziecko każdego dnia będzie musiał podpisywać oświadczenie, że jego maluch jest zdrowy.
W SP nr 17 na przykład konieczne jest też podpisanie oświadczenia, w którym rodzic deklaruje, że nie będzie miał pretensji do szkoły, jeśli dziecko zarazi się w niej koronawirusem:
"Oświadczamy, że zdając sobie w pełni sprawę z możliwego zagrożenia chorobowego dla zdrowia i życia powodowanego wirusem SARS-CoV-2, jakie jest związane z korzystaniem z placówek oświatowych w obecnym stanie epidemicznym, dobrowolnie i na własną
odpowiedzialność wyrażamy zgodę na objęcie naszego dziecka opieką w szkole, nie będziemy zgłaszać jakichkolwiek roszczeń dotyczących ewentualnego zachorowania dziecka czy członków naszej rodziny na COVID-19, które mogłoby być związane z pobytem dziecka w tej placówce".
Ilu uczniów wraca do szkół w Rzeszowie?
Dodajmy, że w Rzeszowie do szkół wróci 1006 uczniów, podczas gdy wszystkich zapisanych w klasach 1-3 jest 5681. Oznacza to, że w szkolnych ławkach pojawi się tylko 17,7 procent dzieciaków.