Powołania do wojska dla osób bez doświadczenia
Rezerwiści, kobiety i osoby bez doświadczenia – to grupa osób, które Wojsko Polskie planuje przeszkolić w tym roku. Jest to spowodowane potrzebą uzupełnienia Sił Zbrojnych, zarówno pod względem kwalifikacyjnym, jak i liczebnym. Osoby z określonych zawodów są aktualnie bardzo potrzebne wojsku. Organizacja szkolenia powinna zapewnić zapoznanie się z charakterystyką pracy w wojsku.
Planujemy przeszkolenie maksymalnie 200 tys. żołnierzy rezerwy pasywnej. Liczba ta nie odbiega zasadniczo od założeń z 2021, czy 2022 roku. Sytuacja geopolityczna nie ma na to żadnego wpływu - odpowiada rzeczniczka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w rozmowie z PAP, na pytanie, czy planowane działania mają związek z wojną w Ukrainie.
Powołanie do wojska. Te zawody są potrzebne
Szkolenie wojskowe, w przypadku osób powołanych bez przysięgi wojskowej, ma potrwać maksymalnie dwa dni, planowane są szkolenia weekendowe. Po złożeniu przysięgi, powołani otrzymają przydziały mobilizacyjne. W przypadku rezerwistów, którzy mają doświadczenie wojskowe, ćwiczenia potrwają do szesnastu dni. Przeważnie jednak trwają one około sześciu dni.
Pracownicy jakich zawodów mogą spodziewać się powołania na ćwiczenia? Aktualnie najbardziej potrzebne są osoby związane z medycyną, szczególnie lekarze i pielęgniarki. Spore zapotrzebowanie jest także na weterynarzy dla wojskowych zwierząt. Przygotować mogą się także informatycy, kierowcy, tłumacze i elektrotechnicy. Od ewentualnej decyzji w sprawie szkolenia mogą odwołać się osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i nie mają możliwości zastępstwa, a także samotni rodzice i opiekunowie chorych osób.