POW. RZESZOWSKI: Łopata wbita, można zaczynać budowę! „Łukasiewicz” ma być gotowy w 2022 r.!

i

Autor: Pixabay.com

POW. RZESZOWSKI: Łopata wbita, można zaczynać budowę! „Łukasiewicz” ma być gotowy w 2022 r.!

2020-08-05 14:35

W Tajęcinie, obok Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena, rozpoczęła się oficjalnie budowa Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. To będzie promować wiedzę i popularyzować naukę.

Jednoznacznie należy powiedzieć, że tu, w tym miejscu będzie rodziła się innowacja, innowacja dla Podkarpacia będzie miała tu początek. Tu dzieci, młodzież, uczniowie studenci będą się edukować, a ta edukacja będzie się później przekładała na nowości, na patenty, na innowacyjne myślenie – powiedział podczas uroczystości marszałek Ortyl – To jest inwestycja w przyszłość, z dziedziny tych, dzięki którym osiągane są dalekosiężne cele, z dziedziny tych, dzięki którym dane regiony budują swoje przewagi i przyszłość. Bo do tego potrzebne są przygotowane umysły, szerokie horyzonty, a te na pewno będą tu kształtowane - powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

To mieścić ma się w budynku o powierzchni ponad 6,5 tys. metrów kwadratowych, o owalu zbliżonym do kształtu sterowca, helisy DNA i orbity. Znajdą się tam cztery kondygnacje, w tym jedna podziemna, na których rozlokowane będą interaktywne wystawy. Ich tematyka nawiązywać będzie m.in. do inteligentnych specjalizacji regionu.

Tym głównym celem, ideą która przyświecała mi w tworzeniu tej przestrzeni była myśl, że architektura powinna dziś pełnić rolę cywilizacyjną. Budynek sam w sobie powinien być elementem przestrzeni, magnesem który przyciąga. Chciałem, aby forma odnosiła się do tego z czego Podkarpacie słynie, do - między innymi związków regionu z lotnictwem. Zagłębia lotniczego, które tu istnieje nie mogło zabraknąć w bryle budynku – nawiązania do sterowca, poduszkowca, rakiety kosmicznej, balonu, do orbity. Z kolei w przestrzeni wewnętrznej poszukiwałem odniesień do formy podstawowej, do komórki, z której się wszystko wywodzi- mówił prof. Marcin Furtak o swoim projekcie.


Harmonogram budowy Centrum zakłada zakończenie prac już początkiem 2022 roku. Po nich przyjdzie czas na wyposażanie sal, uruchamianie wystaw, laboratoriów oraz zaplecza technicznego. Według założeń oficjalnie pierwsi goście do Podkarpackiego Centrum Nauki “Łukasiewicz” będą mogli wejść pod koniec 2022 r.

Większe czy mniejsze? To sprawdzian nie tylko na wiedzę, ale intuicję!

Pytanie 1 z 20
Który kraj ma większą powierzchnię?
Posłuchaj, jakie są sposoby nauki tabliczki mnożenia przez zabawę. To materiał z cyklu, dobrze posłuchać. Podcasty z poradami
Nowa ekspozycja w Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze