Ośrodek Hodowli Głuszców w Leżajsku jest jednym z trzech tego typu, prowadzonych przez Lasy Państwowe w Polsce. Tylko w ubiegłym roku wyhodowano tam 60 ptaków, które później trafiły na wolność w nadleśnictwach: Głęboki Bród, Biłgoraj, Ruszów i Janów Lubelski. Obecnie w całym kraju na wolności żyje kilkaset osobników tego gatunku.
W leżajskim ośrodku aktualnie przebywa 21 kur i 11 kogutów, które stanowią tzw. stado podstawowe. Mimo iż zima jeszcze trwa, ptaki w Leżajsku „czują „ już wiosnę w powietrzu. Samce dumnie chodzą po swoich boksach, rozkładając przy tym wachlarze, czyli ogony i opuszczając skrzydła.
By uniknąć przedwczesnych walk kogutów, są one przetrzymywane w oddzielnych boksach. Pomiędzy nimi znajdują się tylko niewielkie okrągłe przejścia, którymi przechodzić mogą jedynie kury z racji swoich mniejszych rozmiarów. Tym samym to głuszki wybierają sobie samca, z którym będą mieć potomstwo- wyjaśnia Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Mimo iż swoją aktywność w naturze głuszce wykazują na przełomie marca i kwietnia, w środku w Leżajsku tokowania będzie można posłuchać już za kilka tygodni.
Toki głuszców są jednym z najciekawszych spektakli w naturze, dlatego przez lustra weneckie w sali edukacyjnej można obserwować te ptaki na wybiegach- dodaje Marszałek.