Portfel Studenta 2020: Po jakich kierunkach zarabia się najwięcej. Ile średnio?

2020-09-21 7:29 Sylwia Indycka-Rosół
Portfel Studenta 2020: Po jakich kierunkach zarabia się najwięcej. Ile średnio?
Autor: Unsplash/Element5_digital

Co warto studiować? Po jakich studiach płacą najwięcej? Związek Banków Polskich postanowił to sprawdzić. W raporcie Portfel Studenta 2020 padły konkretne kwoty. Sprawdzono też, jakie są finansowe aspiracje młodych Polaków.

Jedni studia traktują jako hobby, ale większość młodych Polaków kształci się głównie po to, by w przyszłości móc samodzielnie się utrzymać. Dlatego ważne jest dla nich to, jakie są możliwości zarobkowe po danym kierunku studiów. Związek Banków Polski opublikował raport "Portfel Studenta 2020", w którym można przeczytać, jakie są aspiracje finansowe młodych Polaków i w jakich branżach po studiach można zarobić najlepiej.

Po jakich kierunkach studiów płacą najlepiej?

Jak wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najlepsze zarobki bezpośrednio po studiach mogą liczyć studenci kierunków nauk technicznych - 3781 zł brutto i nauk ścisłych 3429 zł brutto.

"Na znacznie mniejsze dochody mogą z kolei liczyć absolwenci kierunków artystycznych (2333 zł brutto) i przyrodniczych (2116 zł brutto), choć należy podkreślić wzrost" - pisze ZBP.

Ile chcą zarabiać młodzi Polacy?

Jednocześnie aspiracje finansowe młodych Polaków są wysokie. Większość ankietowanych 10 lat po studiach chce zarabiać nie mniej niż 4000 złotych netto:

"Jeszcze ciekawiej, prezentują się oczekiwania młodych Polaków co do preferowanych zarobków, wpływających co miesiąc na konto za 10 lat. Aż 93% z badanych nie wyobraża sobie, aby wtedy dostawać “na rękę” mniej niż 4000 zł. Najwyższe ambicje, aby zarabiać ponad 10 000 zł ma 25% z nich".

Cały raport można przeczytać TUTAJ.

Posłuchaj o jajkach, źródle pełnowartościowego białka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Bus zmiótł trzy osoby na pasach.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.