work

i

Autor: pixabay

Ponad 16,6 tys. Ukraińców znalazło pracę w Podkarpackiem

2022-10-15 8:27

Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie - od początku 2022 roku, w województwie podkarpackim legalną pracę podjęło 16 tys. 662 obywateli Ukrainy. Chce ich zatrudniać ok 800 firm. Poszukiwani są głównie kierowcy, operatorzy koparko-ładowarek i wózków widłowych.

Jak informuje dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, w województwie podkarpackim ponad 800 przedsiębiorców zadeklarowało chęć zatrudnienia m.in. obywateli Ukrainy na ponad 2,6 tys. stanowiskach pracy.

- Poszukiwane są przede wszystkim osoby z odpowiednimi uprawnieniami, w tym m.in. kierowcy, operatorzy koparko-ładowarek, wózków widłowych i jezdniowych – podaje Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. - Wśród wymogów jest znajomość języka polskiego w stopniu podstawowym.

Oferty skierowane do mężczyzn dotyczą głównie branż takich jak budowlana, przemysłowa, metalowa. Pracę „od ręki” mogą otrzymać również ślusarze.

Kobiety poszukiwane są natomiast na stanowisko fizjoterapeutek, w branży gastronomicznej, hotelarskiej, kosmetycznej i fryzjerskiej.

Schrony i bunkry we Wrocławiu. W nich się schowamy w razie wojny ?

- Na podkarpackim rynku pracy jest zapotrzebowanie na farmaceutów, pielęgniarki, stomatologów, pomoce stomatologiczne, fizjoterapeutów, specjalistów z branży IT, przedszkolanki, nauczycielki języka angielskiego i języka ukraińskiego – dodaje dyrektor WUP w Rzeszowie.

Urząd podkreśla, że podkarpackie urzędy pracy organizują szkolenia i kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy.

Z informacji, jakie mają obowiązek składać przedsiębiorcy do urzędów pracy (w związku z art. 22 specustawy, czyli powiadamiania o powierzeniu wykonywania pracy przez obywateli Ukrainy w ciągu 14 dni od dnia zatrudnienia) wynika, że na Podkarpaciu pracę podjęło 6392 obywateli Ukrainy.

W podkarpackich urzędach pracy zarejestrowanych jest natomiast 2277 obywateli Ukrainy. Do tej pory z pomocy urzędów pracy skorzystało ponad 800 Ukraińców. Wśród nich 200 osób zostało skierowanych do pracy, na staż dostało się 475 osób, na prace interwencyjne skierowano 92 osoby, a na roboty publiczne 46 osób.