Południe kraju przygotowuje się na sytuację kryzysową. W najbliższych godzinach pogoda znów może być gwałtowna

2025-07-08 12:01

Przez południową cześć Polski przeszły nawałnice, które wyrządziły wiele szkód. Cały czas trwa usuwanie skutków i liczenie strat. Niestety, wiele wskazuje na to, że w najbliższych dniach sytuacja znów może się powtórzyć. Miasta, w których pogoda może być gwałtowna przygotowują się na kryzysowe działania. Zaangażuje się w nie także wojsko.

Burze w Małopolsce

i

Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki

Wojsko w Nisku. Podkarpacie przygotowuje się na skutki gwałtownej pogody

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych powołał Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe w Nisku (woj. podkarpackie).

- Jest zgromadzony sprzęt wojskowy do udzielania wszelkiej pomocy, jeśli wojewodowie o to wystąpią - powiedział Kosiniak-Kamysz

Podkarpacie: wszystkie służby w stanie najwyższej gotowości.

Po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda Teresa Kubas-Hul przekazała, że najbliższe godziny mogą być trudne.

Prognoza pogody nie jest optymistyczna przed nami bardzo ciężkie popołudnie i ciężka noc. W tym miejscu bardzo apeluję do wszystkich mieszkańców. Drodzy państwo czytajmy komunikaty systemu RCB. Bardzo poważnie podchodźmy do treści tych komunikatów. My ze swojej strony zrobimy wszystko, żeby państwu pomóc i zapewnić bezpieczeństwo, ale tutaj musimy działać wspólnie – powiedziała.

Przekazała, że na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i Kuratorium Oświaty są poradniki jak zachowywać się w trudnych sytuacjach.

- Dlatego też drodzy państwo wszystkie służby będą pracować w stanie podwyższonej gotowości. Również chcę zapewnić wszystkich mieszkańców, że drodzy państwo nie pozostaniecie bez pomocy i wsparcia – dodała.

Więcej strażaków na służbie

Po posiedzeniu sztabu kryzysowego zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Paweł Frysztak przekazał, że służby przygotowują się do tego, co może się wydarzyć.

Podniesione zostały minimalne stany osobowe w jednostkach organizacyjnych PSP województwa podkarpackiego. - Tych strażaków na służbie w dniu dzisiejszym jest zdecydowanie więcej niż podczas normlanego dnia - zaznaczył.

Do dyspozycji są również dodatkowe siły spoza województwa. Kurator oświaty na Podkarpaciu Dorota Nowak-Maluchnik zaapelowała o zabezpieczenie wypoczynku dzieci na obozach i koloniach.

Proszę tak przeorganizować wypoczynek dzieci, żeby był on maksymalnie bezpieczny. My oczywiście będziemy na bieżąco kontaktować się z wszystkimi organizatorami obozów i będziemy pytać, czy w danym momencie ewakuacja do szkół przebiegła i czy dzieci są bezpieczne – mówiła. - Przede wszystkim stawiamy na bezpieczeństwo – podkreśliła.

Trudna sytuacja też w Małopolsce 

Od 7 lipca zgodnie z procedurami zarządzania kryzysowego, Straż Miejska Miasta Krakowa kontroluje najważniejsze cieki wodne pod kątem zanieczyszczeń zatrzymujących się na kratach, które są zgłaszane do oczyszczenia. Zarząd Infrastruktury Wodnej oraz Wodociągi Miasta Krakowa monitorują newralgiczne miejsca i na bieżąco usuwają ewentualne zatory mogące utrudniać spływ wód opadowych – informuje magistrat.

Wspomniany magazyn przeciwpowodziowy wyposażono już w niezbędny sprzęt i materiały do walki z potencjalną powodzią. W przypadku zagrożenia punkt zostanie uruchomiony. Ma działać całodobowo. Znajdują się tam m.in. pompy, agregaty prądotwórcze, łodzie i koce.

Miasto wskazuje także na wdrożenie wielopoziomowego systemu ochrony przeciwpowodziowej, łączącego infrastrukturę techniczną, zasoby materiałowe i sprawdzone procedury operacyjne. Elementami wspomnianego systemu są m.in. modernizacja wałów przeciwpowodziowych, konserwacja cieków wodnych, rozbudowa sieci zbiorników retencyjnych oraz rozwój systemu kanalizacji burzowej obejmującej kraty wyłapujące odpady, podziemne zbiorniki i przepompownie. Kraków podkreśla inwestycje w wały przeciwpowodziowe na Serafie, a także na sprawny system kanalizacji burzowej. Istotną rolę odgrywają także zbiorniki retencyjne, z których najważniejsze są te zlokalizowane przy ul. Banacha, Słomczyńskiego, Noblistów Polskich, Drużbackiej, Igołomskiej, Sitowiny, Borowego i Agatowej.

Jak skontaktować się z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie? Wszystkie służby pozostają obecnie w stanie najwyższej gotowości. Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa działa całodobowo pod numerem telefonu: 12 616 59 99. Można tam zgłaszać informacje o zagrożeniach lub potrzebie interwencji. Dyżurni przekazują zgłoszenia do odpowiednich służb.

Dolny Śląsk przygotowuje się na kryzysową sytuację 

Dla poszczególnych powiatów województwa dolnośląskiego wydano ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne na najbliższe godziny.

RZGW we Wrocławiu informuje, że zbiorniki przeciwpowodziowe są w pełni przygotowane i posiadają wymagane lub zwiększone rezerwy retencyjne. Ze względu na trwającą suszę suche zbiorniki są gotowe do podjęcia pracy w przypadku intensywnych opadów.

Służby apelują o zachowanie ostrożności, unikanie przebywania w pobliżu wezbranych cieków wodnych oraz o regularne śledzenie komunikatów pogodowych i hydrologicznych z wiarygodnych źródeł, w tym aplikacji RSO.

Przez nawałnicę stracił samochód 
Rzeszów Radio ESKA Google News