Spis treści
- Potężny antycyklon obejmie Polskę na dłużej
- Potężny antycyklon obejmie Polskę na dłużej. Spowoduje zagrożenie pożarowe i pogłębi suszę
- Antycyklon w Polsce. Deszcz tylko lokalnie
Potężny antycyklon obejmie Polskę na dłużej
Na przełomie maja i czerwca pogoda w Polsce ustabilizuje się. Mocno odczujemy wysokie temperatury, a także brak opadów deszczu. Trzeba zdać sobie sprawę, że taka pogoda jest bardzo niebezpieczna. Co więcej, to nie będzie kwestia kilku, a bardziej kilkunastu dni, co tylko pogorszy warunki spowodowane suszą i stworzy ogromne zagrożenie pożarowe. - Temperatura wraz z początkiem tygodnia zacznie szybko rosnąć, osiągając nawet próg dni gorących, ale co należy podkreślić, to fakt, że w ostatnich dniach meteorologicznej wiosny nie zanotujemy pierwszego dnia upalnego na obszarze Polski. To zmieni się najprawdopodobniej w pierwszej połowie czerwca, gdy temperatura może osiągnąć 30°C i więcej – informuje portal fanipogody.pl.
CZYTAJ TAKŻE: Straż Graniczna radzi: Jedziesz na wakacje? Sprawdź to zanim wyruszysz
Potężny antycyklon obejmie Polskę na dłużej. Spowoduje zagrożenie pożarowe i pogłębi suszę
Masy powietrza, które w najbliższych dniach będą docierać do Polski mają być o stabilnej równowadze.
Z tego powodu ilość opadów ma być znacznie poniżej średniej klimatycznej. Coraz wyższa temperatura, intensywna i długa operacja słoneczna oraz nasilająca się prędkość wiatru w ciągu dnia, sprzyjać ma zaostrzaniu się suszy glebowej oraz wzrostowi zagrożenia pożarowego – zaznaczają eksperci.
W pierwszy dzień rozpoczęto tygodnia, mapa zagrożenia pożarowego wskazuje, że w większości lasów na terenie Polski występuje już średnie zagrożenie. W najbliższych dniach może się ono zdecydowanie pogłębić.
Antycyklon w Polsce. Deszcz tylko lokalnie
Brak deszczu to niewątpliwe duże zagrożenie nie tylko w lasach, ale i dla rolników, którzy nie mogą być zadowoleni z nadchodzącej pogody. Możliwe, że w tygodniu na przełomie maja i czerwca wystąpią burze, będą one miały charakter jedynie lokalny.
Z prognoz modeli o wysokiej rozdzielczości wynika, że opady zdarzą się w kolejnych dniach głównie w obszarach górskich i podgórskich, gdzie ważną role odegra orografia terenu. We wtorek opady konwekcyjne o bardzo ograniczonym zasięgu i burze termiczne możliwe są na południu oraz wschodzie kraju. Środa i czwartek prawdopodobnie bez opadów. Więcej popada może dopiero w kolejnych tygodniach czerwca, ale będą one głównie o charakterze konwekcyjnym, które dominują w półroczu ciepłym – dodają eksperci.
ZOBACZ: Co skrywa Jezioro Tarnobrzeskie? Latem zaroi się tam od mieszkańców
Polecany artykuł: