Wilgoć na oknach

i

Autor: pixabay.com/pexels.com Jak radzić sobie z wilgocią w mieszkaniu?

Porady

Połóż to na parapecie, a się przekonasz. Problem z wilgocią w twoim mieszkaniu zniknie raz na zawsze

2024-10-01 11:11

Coraz niższe temperatury za oknami mogą sprawiać, że w naszych mieszkaniach może pojawić się problem z wilgocią. Gdy stanie się jeszcze zimniej, ta kwestia może się nasilić. Jakie są najlepsze sposoby na radzenie sobie z tymi niedogodnościami? Istnieje kilka trików, aby pozbyć się wilgoci z mieszkań.

Jak radzić sobie z wilgocią w mieszkaniu? Te sposoby są skuteczne

Okres jesienno-zimowy to czas kiedy w naszym życiu pojawia się sporo problemów, którymi latem nie musimy się przejmować. Jednym z nich jest utrzymanie właściwego poziomo wilgoci w mieszkaniach. Ma to związek z ogrzewaniem pomieszczeń i panującą różnicą temperatur. Wilgoć może powodować problemy z pleśnią, która jak wiemy, jest szkodliwa dla zdrowia. Jeżeli zatem zauważymy problemy z wilgocią, trzeba je jak najszybciej rozwiązać. Jakie są najlepsze sposoby.

Jest naprawdę sporo domowych sposobów na radzenie sobie z wilgocią. Z pewnością o niektórych słyszeliście i być może sami z nich korzystacie. Jednym z najpopularniejszych i zarazem najprostszych sposobów jest stworzenie pochłaniacza wilgoci. Nie musi się to wiązać z dużymi kosztami czy nakładem pracy. Pochłaniacze, które możemy wykonać na własną rękę, warto położyć w miejscach, w których obserwujemy największe problemy z wilgocią.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest ułożenie w pomieszczeniach woreczków pochłaniających nieprzyjemne zapachy i wilgoć. Aby je wykonać, możemy posłużyć się produktami, które posiadamy już w domu. To na przykład żel krzemionkowy, umieszczany w papierowych saszetkach, które zazwyczaj dostajemy przy zakupie butów. Potrafi on w dobry sposób pochłaniać wilgoć.

Jak wykonać pochłaniacz wilgoci?

Jak się za to zabrać? Będziemy potrzebowali woreczka z materiału przepuszczającego powietrze, na przykład z lnu. W środku musimy umieścić wspomniany żel i szczelnie go zamknąć. Zawartość możemy także nasączyć olejkiem eterycznym. Możemy wybrać na przykład lawendę, czy też cytrynę, ale także olejek z drzewa herbacianego.

Jeżeli mamy już wszystko gotowe, woreczki powinniśmy umieścić w miejscach, gdzie obserwujemy największą wilgoć. Zazwyczaj takimi miejscami są łazienki oraz parapety. Jeżeli obserwujemy problem z wilgocią w samochodach, także możemy zdecydować się na tę metodę.

Warto także pamiętać o innych sposobach na radzenie sobie z wilgocią w domach. Dobrą praktyką będzie wykorzystywanie funkcji rozszczelnienia okna, która pozwala na regularną wentylację pomieszczeń. Ciepłe, wilgotne powietrze z pomieszczenia wypływa na zewnątrz, a zimne dostaje się do środka. Należy też pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania.

ZOBACZ: POLSKIE GRZYBY POD OCHRONĄ 

Mokra ściana - wilgoć w domu? Pogotowie Budowlane Muratora