PODKARPACKIE: Podmiejska Kolej Aglomeracyjna zacznie jeździć jesienią 2023 roku!

i

Autor: Skype/Print Screen

PODKARPACKIE: Podmiejska Kolej Aglomeracyjna zacznie jeździć jesienią 2023 roku!

2020-12-07 13:24

Kolej ma przede wszystkim ułatwić podróżowanie pasażerom dojeżdżającym do pracy do Rzeszowa, m.in. ze Strzyżowa, Dębicy czy Przeworska. Ma być też alternatywą dla samochodowych oraz autobusowych dojazdów do lotniska Rzeszów.

Będzie łatwiej, szybciej i bardziej komfortowo - Podmiejska Kolej Aglomeracyjna przechodzi ze sfery planów w sferę wykonawczą. Dziś podpisana została umowa na wykonanie projektu oraz budowę nowych połączeń kolejowych, które ułatwią mieszkańcom regionu dojazd z i do stolicy województwa. Chodzi tu przede wszystkim o Dębicę, Przeworsk, Kolbuszową, Strzyżów oraz lotnisko w Jasionce.

To ogromny skok cywilizacyjny dla naszego regionu. Niezmiernie cieszę się, że Podmiejska Kolej Aglomeracyjna nabiera kształtów, i już wkrótce pozwoli znacznej części mieszkańców istotnie obniżyć czas dojazdu do stolicy województwa. Ta wielka inwestycja wpłynie także na podniesienie rangi portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, jako istotnego hubu komunikacyjnego w tej części kraju – powiedziała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Poczuj magię nadchodzących świąt! Rzeszów już w świątecznej oprawie!

Jak wynika z analiz i wyliczeń, które podczas konferencji prasowej przedstawił Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Czas autobusem to średnio około 33 minuty samochodem około 20. Wsiadając zaś w pociąg w centrum Rzeszowa i wysiadając w Jasionce zmniejszamy ten czas do 12-14 minut. Co więcej- pociąg na raz zabierze stu kilkudziesięciu pasażerów, a samochodem jeździmy w jedną, dwie osoby. (...)Szybki dojazd zapewni budowa 5 km linii z Rzeszowa do lotniska. Zaplanowana w ramach projektu stacja Port Lotniczy spełni oczekiwania pasażerów. Również na trasie dostęp do kolei zwiększy nowy przystanek Park Technologiczny. Kolej będzie atrakcyjnym środkiem komunikacji dla osób pracujących w tej okolicy. W ramach zadania wybudowane będą także 4 przejazdy kolejowo-drogowe, wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia.

Nowe perony powstaną m.in. w Gliniku Charzewskim, Kolbuszowej i Zaczerniu. Całość umowy na wykonanie m.in. 5 km nowej linii, 4 mijanek, 15 przystanków oraz 5 peronów to koszt około 660 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem- Podmiejska Kolej Aglomeracyjna zacznie kursować jesienią 2023 r.

Posłuchaj, czym objawia się różyczka i jak ją leczyć. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Tablice rejestracyjne w Polsce. Z jakiego województwa pochodzi auto oznaczone...

Pytanie 1 z 10
BWM: