Będzie łatwiej, szybciej i bardziej komfortowo - Podmiejska Kolej Aglomeracyjna przechodzi ze sfery planów w sferę wykonawczą. Dziś podpisana została umowa na wykonanie projektu oraz budowę nowych połączeń kolejowych, które ułatwią mieszkańcom regionu dojazd z i do stolicy województwa. Chodzi tu przede wszystkim o Dębicę, Przeworsk, Kolbuszową, Strzyżów oraz lotnisko w Jasionce.
To ogromny skok cywilizacyjny dla naszego regionu. Niezmiernie cieszę się, że Podmiejska Kolej Aglomeracyjna nabiera kształtów, i już wkrótce pozwoli znacznej części mieszkańców istotnie obniżyć czas dojazdu do stolicy województwa. Ta wielka inwestycja wpłynie także na podniesienie rangi portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, jako istotnego hubu komunikacyjnego w tej części kraju – powiedziała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.
Jak wynika z analiz i wyliczeń, które podczas konferencji prasowej przedstawił Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Czas autobusem to średnio około 33 minuty samochodem około 20. Wsiadając zaś w pociąg w centrum Rzeszowa i wysiadając w Jasionce zmniejszamy ten czas do 12-14 minut. Co więcej- pociąg na raz zabierze stu kilkudziesięciu pasażerów, a samochodem jeździmy w jedną, dwie osoby. (...)Szybki dojazd zapewni budowa 5 km linii z Rzeszowa do lotniska. Zaplanowana w ramach projektu stacja Port Lotniczy spełni oczekiwania pasażerów. Również na trasie dostęp do kolei zwiększy nowy przystanek Park Technologiczny. Kolej będzie atrakcyjnym środkiem komunikacji dla osób pracujących w tej okolicy. W ramach zadania wybudowane będą także 4 przejazdy kolejowo-drogowe, wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia.
Nowe perony powstaną m.in. w Gliniku Charzewskim, Kolbuszowej i Zaczerniu. Całość umowy na wykonanie m.in. 5 km nowej linii, 4 mijanek, 15 przystanków oraz 5 peronów to koszt około 660 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem- Podmiejska Kolej Aglomeracyjna zacznie kursować jesienią 2023 r.