- Po pierwszym miesiącu funkcjonowania e-skierowania widzimy, że kolejna cyfrowa usługa została w Polsce dobrze przyjęta. W styczniu 2021 r. lekarze wystawiali średnio dziennie ponad 3 razy więcej e-skierowań niż w grudniu ubiegłego roku. Ponadto do systemu e-zdrowie (P1) dynamicznie dołączają nowe podmioty, które prawdopodobnie z powodu sytuacji pandemicznej, nie zrobiły tego wcześniej - mówi Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.
Na Podkarpaciu gotowych jest 76,3 proc. placówek, które wystawiły do tej pory łącznie 401 290 e-skierowań.
A my przypominamy, e-skierowania od 8 stycznia obowiązkowo wystawiane są na takie świadczenia medyczne jak: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych, leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne, badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.
- Na pozostałe świadczenia medyczne, np. leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, szpitalu psychiatrycznym, logopedię, czy rehabilitację, skierowania są wystawiane na dotychczasowych zasadach, tj. w postaci papierowej. Nadal skierowania nie są wymagane w żadnej formie, jeśli chcemy udać się do psychiatry, ginekologa czy dentysty – słyszymy w podkarpackim oddziale NFZ.
E-skierowanie pacjent może otrzymać w postaci: SMS-a z 4-cyforwym kodem, e-maila z plikiem PDF lub jako wydruk informacyjny. Żeby jednak otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila, trzeba najpierw założyć Internetowe Konto Pacjenta na pacjent.gov.pl i w ustawieniach konta podać swoje dane.
Na konsultację lub badanie można zapisać się telefonicznie, podając 4-cyfrowy kod e-skierowania oraz nr PESEL. Jeśli pacjent zapisuje się osobiście w przychodni, może pokazać w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu lub wydruk informacyjny.