„Ozdrowieńcem”, który może oddać osocze, nazywana jest osoba, która przechorowała Covid-19 lub przeszła zakażenie bezobjawowo, ale ma je potwierdzone testem lub wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl. Ponadto uznana została za wyleczoną, czuje się zdrowa, a od momentu ustąpienia objawów lub zakończenia okresu izolacji minęło już 14 dni. Oprócz tego, jeśli dawca miał kontakt z osobą objętą kwarantanną, musi odczekać jeszcze 10 dni.
Pobieranie osocza wygląda podobnie, jak pobieranie krwi pełnej. Różnicą jest to, że w trakcie zabiegu, krew dawcy przechodzi przez specjalne, zamontowane na urządzeniu do plazmafarezy jednorazowe zestawy. Dzięki temu oddzielany jest konkretny składnik krwi, zaś pozostałe wracają do organizmu dawcy. Procedura poboru osocza trwa około 30-40 minut. Z pobranych około 600 ml powstać może nawet 3 jednostki osocza, które pomóc mogą 2-3 pacjentom.
Samo osocze zaś oddać można zarówno w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie na ul. Wierzbowej, jak również w dwóch oddziałach terenowych – w Krośnie i Przemyślu. W pozostałych oddziałach pobierana będzie tzw. krew pełna.