PODKARPACKIE: Gdzie ozdrowieńcy mogą oddać osocze w regionie?

i

Autor: Weronika Kasza

PODKARPACKIE: Gdzie ozdrowieńcy mogą oddać osocze w regionie?

2020-11-16 14:33

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje do tych, którzy przeszli zakażenie, by podzieli się wspomnianym składnikiem krwi. Dzięki temu możliwe będzie wsparcie leczenia pacjentów przechodzących zakażenie dużo ciężej.

Gdzie oddać osocze?

Osocze ozdrowieńców nadal w cenie. W tym bowiem znajdują się przeciwciała do wirusa SARS-Cov-2, który powoduje Covid-19. Po jego przetoczeniu, przeciwciała trafiają do organizmu osoby chorej i pomagają w eliminacji wirusa u osoby, u której wykryte jest aktywne zakażenie.

Osocze oddać można w kilku miejscach na Podkarpaciu. Pierwszym z nich jest oczywiście Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, które przy pomocy specjalnego urządzenia do plazmafarezy (czyli „oczyszczania” osocza krwi z dużych cząstek, takich, jak kompleksy immunologiczne) , pobiera od dawcy około 600-650 ml osocza, z którego można wytworzyć 3 jednostki osocza, czyli pomoc dla nawet 3 pacjentów. Co więcej, w przypadku tej metody, takie składniki krwi, jak płytki krwi czy krwinki czerwone, z powrotem wracają do organizmu dawcy.

Osocze może zostać pobrane, ale już w liczbie tylko 1 jednostki i raz na 2 miesiące, również w oddziałach terenowych.

Sonda z krwiodawstwa. Dlaczego oddajecie krew?

Kto może oddać osocze?

Za ozdrowieńca uznaje się osobę, która przechorowała COVID-19 bądź przeszła bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzone testem lub wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl. Osocze może oddać osoba w wieku 18-65 lat, która została wyleczona i czuje się zdrowo co najmniej po: 28 dniach od ustąpienia objawów lub 18 dniach od zakończenia izolacji- wyjaśnia na swojej stronie RCKiK Rzeszów.

Przed pojawieniem się w Centrum należy się skontaktować z placówką telefonicznie. Lekarz wyjaśni wszelkie wątpliwości, a także poinformuje i sprawdzi, czy dana osoba może oddać krew, w tym oczywiście osocze zawierające przeciwciała. Oprócz tego- dawca musi być w wieku od 18 do 65 lat oraz spełniać warunki bycia dawcą krwi.

Lekarza należy też poinformować o tym, czy kiedykolwiek dawca był leczony składnikami krwi, a także w przypadku kobiet- czy kiedykolwiek były w ciąży. To wszystko potrzebne jest do określenia poziomu przeciwciał.

Sonda
Czy gorączka zawsze towarzyszy chorobie?

Potrzebna też krew

Wzrost zachorowań grypopodobnych i skok zakażeń koronawirusem- to główne przyczyny spadku ilości dawców pojawiających się w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w kraju, w tym także w Rzeszowie- nie jest źle, ale do ideału też bardzo daleko.

Stąd też apel do krwiodawców i ludzi dobrej woli, by jeśli tylko mogą, przyszli się podzielić darem krwi. Jak podkreśla Ewa Zawilińska, dyrektor Centrum w Rzeszowie- Krew to lek, którego jesteśmy w stanie sztucznie wyprodukować. Dlatego też zapraszamy do nas wszystkie zdrowe osoby, w wieku od 18 do 65 lat, do honorowego oddawania krwi. Przyda się każda grupa, w każdej ilości. Krew oddać można zarówno w Rzeszowie, jak również w oddziałach m.in. w Sanoku, Mielcu, Przemyślu czy Krośnie.

Warto oddawać krew - przekonują honorowi dawcy: