Podkarpacie zniknie z mapy Polski?

i

Autor: Freepik.com/Google Maps

Wydarzenia

Podkarpacie zniknie z mapy Polski? Jest plan innego podziału województw

2024-10-04 13:58

Czy województwo podkarpackie zniknie z mapy Polski? Plan nowego podziału administracyjny Polski, przedstawia zmniejszoną liczbę województw. Za takim rozwiązaniem optuje śląski aktywista Marian Lic. Zgodnie z jego założeniami, województwo podkarpackie jako osobne województwo ze stolicą w Rzeszowie, powinno zniknąć z mapy Polski.

Województwo podkarpackie zniknie z mapy Polski? 

Czy województwo podkarpackie zniknie z mapy Polski? Instytut Sobieskiego opublikował raport "Korekta układu województw - ku równowadze rozwoju" i od tego czasu pojawia się coraz więcej głosów dyskusji na temat podziału administracyjnego kraju. Niektóre koncepcje zakładają zlikwidowanie Podkarpacia, połączenie go z Małopolską. W takiej sytuacji Rzeszów straciłby pozycje miasta wojewódzkiego.

Nowy podział administracyjny kraju. Podkarpacie zniknie?

Za taką koncepcją opowiada się cytowany przez w Portal Samorządowy Marian Lic.

Według mnie optymalna liczba województw to 8, z dużymi ośrodkami metropolitalnymi. Województwa powinny liczyć od 3,5 do 5,5 mln ludzi, najlepiej ok. 4,5 mln. Obniżyłoby to koszty utrzymania administracji i zwiększyło możliwości inwestycyjne w rozwój regionu 

- argumentuje w Portalu Samorządowym Marian Lic, emerytowany nauczyciel związany z górnictwem. 

Jak prezentuje się jego propozycja podziału? 8 docelowych województw to:

  • małopolskie ze stolicą w Krakowie,
  • śląskie ze stolicą w Katowicach,
  • dolnośląskie ze stolicą we Wrocławiu,
  • wielkopolskie ze stolicą w Poznaniu,
  • środkowopolskie ze stolicą w Łodzi,
  • mazowieckie ze stolicą w Płocku,
  • mazursko-podlaskie ze stolicą w Białystoku
  • pomorskie ze stolicą w Gdańsku.

Oznacza to, że z mapy administracyjnej Polski zniknęłoby Podkarpacie, jako osobne województwo. Rzeszów także nie byłby już miastem wojewódzkim. 

- Ja w swoim życiu funkcjonowałem w 3 różnych podziałach administracyjnych Polski. Podyktowane one były różnymi względami i interesami. Obecnie najważniejszym czynnikiem wprowadzenia zmian powinien być czynnik gospodarczy - czyli większe możliwości współfinansowania projektów z wykorzystaniem środków UE dla rozwoju, oczywiście z uwzględnieniem czynników historyczno-kulturowych - twierdzi Marian Lic.

Które miasta przestałyby być miastami wojewódzkimi?

Które miasta tracą na koncepcji emerytowanego nauczyciela? Poza Rzeszowem status miasta wojewódzkiego utraciłyby Szczecin, Kielce, Opole, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz oraz Toruń. Równocześnie dotyczyłoby to także Warszawy, która musiałaby oddać tytuł na rzecz Płocka.

Zobacz naszą galerię: Dawne miasta, które stały się wsiami na Podkarpaciu

Z Podkarpacia ciągle wyjeżdżają ciężarówki pełne darów dla powodzian
Listen on Spreaker.