Straż pożarna

i

Autor: Materiały prasowe Zdj. poglądowe

PODKARPACIE: Wybierając numer 998 nie dodzwonicie się na straż pożarną. Dlaczego?

2021-04-13 15:17

Podkarpacie jest trzecim województwem w kraju, które przejęło obsługę numeru alarmowego straży pożarnej do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To ma przede wszystkim ułatwić ich pracę, bo strażacy nie będą zajmować się odbieraniem telefonów i skupią się na samej pomocy. Konsolidacja tego numeru już się rozpoczęła - obsługiwani przez CPR są od wczoraj mieszkańcy Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Przejęcie obsługi numeru ma służyć przede wszystkim ułatwieniu funkcjonowania jednostek działających w trybie interwencyjnym. Dotychczasowe doświadczenia Centrum Powiadamiania Ratunkowego, ale także Policji i Straży Pożarnej pokazują, że spora część zgłoszeń to zgłoszenia niezasadne.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie odebrało ponad 840 tys. zgłoszeń w ubiegłym roku. Niestety, ponad 532 tys. to zgłoszenia niezasadne. 60% zgłoszeń przyjętych przez operatorów numeru 112, nie powinno być kierowane do tego dysponenta.

Brutalny atak na ratownika medycznego we Włocławku

POLUB NASZ NOWY FANPAGE NA FACEBOOKU! ESKA RZESZÓW NEWS!

Podkarpacie trzecie w kolejności

Województwo podkarpackie jest trzecim w kolejności, po woj. podlaskim i lubelskim, które przejęło obsługę zgłoszeń na numer alarmowy 998. Ta operacja w znacznym stopniu ułatwi prace strażaków. Do komend będą spływały tylko realne zgłoszenia, na które w szybkim czasie odpowiemy. Przekazanie i konsolidacje numeru rozpoczęliśmy już wczoraj. Numer rzeszowski został już przekazany pod obsługę CPR, w kolejnych dniach ten proces zafunkcjonuje w przypadku pozostałych powiatów z regionu – powiedział nadbrygadier Andrzej Babiec. 

 

CZYTAJ TAKŻE: Niebawem na Podkarpaciu ruszy rehabilitacja dla ozdrowieńców. Kto was na nią skieruje?

CPR Odbiera telefony policji

Przejęcie obsługi numeru 998 z Państwowej Straży Pożarnej do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie, jest kolejnym etapem koncentracji numerów alarmowych poszczególnych służb. Od czerwca 2018 roku CPR odbiera policyjny numer 997 oraz od 2019 roku połączenia wpływające z systemu e-call, czyli systemu używanego w pojazdach w całej Unii Europejskiej, który w razie poważnego wypadku drogowego automatycznie wybiera bezpłatny numer alarmowy 112.

– Podkarpacka Policja podejmuje rocznie ok. 160 tys. interwencji, które są zgłaszane telefonicznie. Wcześniej te połączenia były obsługiwane przez dyżurnych w komendach policji. Po przekazaniu obsługi numeru 997, 90% tych z nich trafia do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Tam są weryfikowane, a następnie przesyłane do właściwych miejscowo dyżurnych jednostek policji. Dzięki temu, dyżurni skupiają swoją uwagę na organizacji  szybkiego czasu dotarcia na miejsce zdarzenia. Centrum stanowi dla nas filtr fałszywych zgłoszeń – powiedział insp. Zbigniew Sowa.

Dlaczego warto oddawać krew?

QUIZ. Co wiesz o brytyjskiej rodzinie królewskiej? NOWY test tylko dla ekspertów!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się syn Meghan Markle i księcia Harry'ego?