Pacjenci na kwarantannie mogą skorzystać z Domowej Opieki Medycznej. Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych Pacjentów.
Kto może skorzystać z Domowej Opieki Medycznej?
- Pierwsza grupa to pacjenci z COVID-19, którzy ukończyli 55 lat. Są oni automatycznie włączani do programu. Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pacjentowi zostanie dostarczony pulsoksymetr przez pracownika Poczty Polskiej. Druga grupa to pacjenci, którzy mają mniej niż 55 lat i mają przed sobą jeszcze co najmniej 7 dni izolacji domowej. Mogą oni wykorzystać jedną z dwóch ścieżek: wypełniają formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub są kwalifikowani przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM - informuje Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ.
Pacjenci, którzy otrzymają pulsoksymetr zostaną objęci zdalnym monitoringiem parametrów, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Potrzebna będzie także aplikacja - PulsoCare, którą można ściągnąć na telefon. To przez nią informacje z pulsoksymetru będą trafiały do specjalistów.
- Konsultanci i lekarze będą monitorować wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wezwą Pogotowie Ratunkowe. W sytuacjach niepokojących pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady - słyszymy w podkarpackim NFZ.