Konferencja prasowa została zwołana po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (WZZK). Na posiedzeniu omówione zostały działania organizacyjno-logistyczne, prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą. Wojewoda zapewniła, że służby i jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są dobrze przygotowane do nadchodzącego sezonu zimowego.
- Podczas dzisiejszego posiedzenia zwróciliśmy uwagę m. in. na kwestie związane z zabezpieczeniem osób bezdomnych w naszym regionie. W wyniku badania ankietowego w 2021 r. zidentyfikowano łącznie 1035 takich osób, spośród których najliczniejszą grupę stanowili mężczyźni – 944 osoby. Natomiast liczba bezdomnych kobiet wyniosła 91. W większości są to osoby, których wiek przekracza 60. rok życia. Służby zostały zobowiązane do tego, aby zwracać uwagę na bezdomnych i – zwłaszcza w czasie przymrozków – monitorować miejsca, w których zwyczajowo przebywają – podkreśliła Leniart.
Podkarpacie przygotowane na zimę 2022/23
Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym. Placówki te dysponują 812 miejscami stałymi.
Ponadto w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można będzie uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.
Obecny na konferencji komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec, powiedział, że w zimie strażacy mają zwykle więcej pracy związanej z usuwaniem miejscowych zagrożeń.
- Te zdarzenia są powodowane takimi zjawiskami jak intensywne opady śniegu, niskie temperatury, oblodzenia szlaków komunikacyjnych oraz zatory lodowe czy roztopowe. Jesteśmy dysponowani m.in. do usuwania nawisów śnieżnych i lodowych z budynków użyteczności publicznej, usuwania drzew, konarów połamanych w wyniku wiatru i intensywnych opadów śniegu. Pomagamy również innych służbom w usuwaniu różnego rodzaju awarii - podał.
Z kolei zastępca komendanta wojewódzkiego policji mł. insp. Jacek Juwa, zapewnił, że policjanci prowadzić będą działania prewencyjne i pomocowe wobec osób bezdomnych, bezradnych i samotnych.
- W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, będziemy działać w trzech obszarach – w obszarze informacyjnym, pomocowym i porządkowym. Zachęcam wszystkich mieszkańców województwa do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń, która jest doskonałym narzędziem wspierającym nasze działania – dodał