Zmiana granic województw. Co z Podkarpaciem?
„Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dr Łukasz Zaborowski to praca opublikowana na łamach Instytutu Sobieskiego. Autor nowego porządku administracyjnego w Polsce twierdzi, że obecny podział terytorialny Polski jest oparty wyłącznie na sile i potencjale dużych miast. Nazywa to „przypadkową hybrydą”. Co więcej, autor raportu podaje, że stworzony w 1999 podział województw został wykonany nieprawidłowo, zaś sama liczba województw była sztucznie zawyżona.
Podkarpacie powiększy się o Tarnów?
Dr Łukasz Zaborowski, autor „Korekty Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” podał cztery możliwe warianty, które funkcjonowałyby, według jego opinii, lepiej niż obecny podział administracyjny Polski. Jak może wyglądać?
Pierwszy z wariantów zakłada powiększenie się województwa podkarpackiego o dużą część Małopolski. Wówczas do Podkarpacia zostałaby przyłączona cała wschodnia część województwa małopolskiego, w tym między innymi Tarnów czy Dąbrowa Tarnowska, a także Gorlice. Kolejny warianty są już mniej optymistyczne dla Podkarpacia, bo oznaczają utratę terenów województwa. Szczegóły znajdziecie w galerii:
Osiem województw zamiast 16? Polska bez Podkarpacia
Inne założenia mówią także o potężnym ograniczeniu liczby województw w Polsce, ponieważ z aktualnych szesnastu regionów powstałoby wyłącznie osiem. Ten pomysł zakłada likwidację Podkarpacia i przeniesienie stolicy województwa do Krakowa. Gdyby plan wszedł w życie w Polsce mielibyśmy takie województwa:
- małopolskie ze stolicą w Krakowie,
- śląskie ze stolicą w Katowicach,
- dolnośląskie ze stolicą we Wrocławiu,
- wielkopolskie ze stolicą w Poznaniu,
- środkowopolskie ze stolicą w Łodzi,
- mazowieckie ze stolicą w Płocku,
- mazursko-podlaskie ze stolicą w Białystoku
- pomorskie ze stolicą w Gdańsku.
Polecany artykuł: