Podatek od nieruchomości 2024

i

Autor: Getty Images Podatek minimalny wejdzie w 2024 roku. Kto go zapłaci?

Informacje

Podatek minimalny zacznie obowiązywać w 2024 roku. Kto go zapłaci? Ile wynosi?

2024-02-27 9:09

Nowy rok, nowe podatki? Już w styczniu przedsiębiorców czekają spore zmiany, które niekoniecznie będą dobrymi zmianami. Obwiązywać zacznie reforma Polskiego Ładu. Co konkretnie się zmieni? Kto zapłaci nowy podatek? Co oznacza podatek minimalny w 2024 roku? Tłumaczymy,

Spis treści

  1. Zmiany od stycznia 2024. Co to jest podatek minimalny?
  2. Kiedy płaci się podatek minimalny?

Zmiany od stycznia 2024. Co to jest podatek minimalny?

Reforma Polskiego Ładu wprowadzona przez poprzednią partię rządzącą, od samego początku budziła spore kontrowersje. Eksperci zwracali uwagę na sporo niedociągnięć i niejasności w przepisach, co zmusiło rządzących do udoskonalenia proponowanego pakietu zmian. Jedną z kluczowych nowości, która została odsunięta w czasie, był nowy podatek dla przedsiębiorców – podatek minimalny. Zaczął obowiązywać od stycznia 2024 roku.

Kiedy płaci się podatek minimalny?

Zmianami zaniepokojeni są przedsiębiorcy, którzy zostaną objęci propozycjami podatkowej reformy. Kto będzie musiał zapłacić podatek minimalny? Obowiązek będzie dotyczył przedsiębiorców, którzy w rocznym rozliczeniu wykażą dochody mniejsze niż dwa procent przychodów oraz ci, którzy zanotują straty. Pojawią się natomiast grupy zwolnione z konieczności opłacania nowego podatku. To m.in. firmy będące w stanie restrukturyzacji albo likwidacji, a także spółki komunalne, instytucje finansowe czy mniejsi podatnicy.

Jak podaje portal money.pl, tak naprawdę zmiany zaczęły się jeszcze w 2023 roku. Firmy były zobligowane do działania z wyprzedzeniem, gdyż konieczne było obliczenie wysokości podatku minimalnego na 2024 rok. Posłuży on do rozliczenia.

ZOBACZ: PKP S.A. sprzedaje na Podkarpaciu

Jak politycy oceniają Szymona Hołownię?