Pilny komunikat gminy Nowy Żmigród na Podkarpaciu
Urząd Gminy Nowy Żmigród informuje, że w okolicach Starego Żmigrodu, w pobliżu drogi prowadzącej na Górę Grzywacką, zaobserwowano obecność niedźwiedzia brunatnego. W związku z powyższym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza podczas spacerów, prac polowych oraz przebywania w lasach i ich okolicach – czytamy w pilnym komunikacie gminy Nowy Żmigród na Podkarpaciu.
Wydano zalecenia dla mieszkańców i turystów.
- Nie zbliżać się do dzikich zwierząt
- Nie karmić i nie prowokować
- Nie zostawiać resztek jedzenia w terenie
- Nie spacerować samotnie w trudno dostępnych rejonach
Każdy przypadek spotkania niedźwiedzia brunatnego i innych dzikich zwierząt lub śladów ich obecności prosimy niezwłocznie zgłaszać do Urzędu Gminy w Nowym Żmigrodzie – tel. 134482647, Nadleśnictwa Dukla – tel. 13 437 39 50 lub na numer alarmowy – 112 – czytamy.
CZYTAJ TAKŻE: Leśnicy z Bieszczad apelują do turystów. Grożą za to surowe kary
Jak się zachować, gdy spotkamy niedźwiedzia?
Wakacje to czas wędrówek przez szlaki i lasy. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie tłumaczy, jak należy zachować się w czasie spotkania z niedźwiedziem. - Niedźwiedzie (nawet te szukające pożywienia zostawionego przez turystów) zazwyczaj unikają człowieka, ale do spotkania może dojść. Aby spotkanie takie było bezpieczne i pozostało miłym wspomnieniem z górskiej wycieczki, a nie zakończyło się uszczerbkiem na zdrowiu, należy zachować kilka podstawowych zasad – czytamy na stronie RDLP.
Przed wyjściem z góry warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą uratować nam życie, a chociaż ograniczyć szansę na spotkanie z niedźwiedziem:
- Sprawdzić, czy ze względu na niedźwiedzie zamknięte są jakieś szlaki oraz unikać przebywania w rejonie występowania niedźwiedzi po zmroku.
- Nie należy chodzić po zmroku samemu, niedźwiedzie unikają grup ludzi, szczególnie głośno rozmawiających.
- Nie wchodzić w gęste zarośla (młodniki, uprawy), gdzie mogą przebywać niedźwiedzie, gdzie nie mamy szans na wcześniejsze zauważenie zwierzęcia, a ono na zauważenie nas.
- Jedzenie powinno być szczelnie zapakowane, aby jego zapach nie skusił niedźwiedzia.
Gdy w czasie spaceru po lesie dojdzie do spotkania warto zastosować się do tych zasad:
- Należy oddalić się w sposób cichy i spokojny – nie należy uciekać, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz! Nie należy także wchodzić na drzewo, niedźwiedź robi to znacznie lepiej.
- Szczególnie ostrożnie należy się wycofać, jeśli natrafimy na młode niedźwiadki, samica w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
- Nie wolno karmić niedźwiedzi, ani zostawiać resztek jedzenia, opakowań, które mogą je zainteresować, gdyż niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania.
- Nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia, np. aby zrobić zdjęcia czy sfilmować go. Błysk flesza lub ostre oświetlenie latarką może go rozdrażnić.
- Jeśli staniesz z niedźwiedziem oko w oko, należy delikatnie rozpiąć pas biodrowy plecaka, aby w razie czego móc go zrzucić – może zainteresuje się nim. nie rób gwałtownych ruchów, kontroluj jego zachowanie (nie patrz mu w oczy).
- Jeśli niedźwiedź obserwuje cię i ma uszy położone do tyłu, powoli wycofuj się. Jeżeli jesteś z dziećmi, zwracaj uwagę na ich zachowanie.
- Jeśli jednak niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz – w większości przypadków niedźwiedź zostawi cię w spokoju – w najgorszym razie powinien najwyżej podrapać.
Polecany artykuł: