Pieszy

i

Autor: pixabay.com Czy musimy czekać, aż pieszy opuści przejście?

Informacje

Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych dozwolone? Sąd odniósł się do sprawy

2023-10-25 12:18

Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych od dłuższego czasu budzi spore kontrowersje. Do sprawy odniósł się sąd, który rozstrzygał sprawę pieszego nagrywającego kierowcę.

Spis treści

  1. Czy pieszy może korzystać z telefonu na pasach?
  2. Sąd zwraca uwagę na ważną kwestię

Czy pieszy może korzystać z telefonu na pasach?

Dyskusje na temat tego, co wolno pieszemu na przejściu trwają od dłuższego czasu. O sprawie pieszego z Poznania, który na pasach nagrywał kierowcę niezamierzającego ustąpić mu pierwszeństwa pisał portal brd24.pl. Mężczyzna wysłał nagranie policjantom, którzy jednak nie dopatrzyli się winy w zachowaniu kierowcy. Jak zaznaczyli, to pieszy złamał przepisy, gdyż korzystał z telefonu podczas przechodzenia po pasach. Sprawa trafiła do sądu.

Policjanci z Poznania przegrali sprawę przed sądem. Jak ustalił portal brd24.pl, sędzia zajmująca się sprawą uznała, że pieszy nie złamał prawa nagrywając kierowcę telefonem. W uzasadnieniu przedstawiony został zapis mówiący o tym, dlaczego piesi mogą korzystać z telefonu na przejściu. Jak się okazuje istnieje różnica między zakazem korzystania z telefonu przez kierowców i pieszych.

Przepis art. 14 pkt. 8 Prawa o ruchu drogowym stanowi, że zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Sąd zwraca uwagę na ważną kwestię

Sąd zwrócił uwagę na korzystanie z telefonu przez pieszego i przez kierowcę. Przepisy nie zabraniają korzystania z telefonu czy innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia na przejście dla pieszych, jeżeli nie prowadzi ono do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji panującej na drodze i na przejściu. W przypadku kierowcy zakaz ma charakter bezwzględny, to znaczy, że w przypadku wykroczenia bez znaczenia pozostaje fakt, czy korzystanie z telefonu przez kierowcę prowadziło do ograniczonych możliwości oceny sytuacji na drodze.

Nie zmienia to jednak faktu, że korzystanie z telefonu przez pieszych nie należy do bezpiecznych zachowań. Jeżeli nie zachowamy należytej ostrożności i nie będziemy obserwować co dzieje się wokół nas, możemy stworzyć zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla kierowców. Warto zatem uważać i być rozsądnym uczestnikiem ruchu drogowego.

ZOBACZ: Z TYCH GRZECHÓW NIE MUSISZ SIĘ SPOWIADAĆ

Chwile grozy na pasach, pieszy uciekł przed ciężarówką