Trzy gminy z Podkarpacia nagrodzone za frekwencję
Wicemarszałek Karol Ożóg przypomniał, że Zarząd Województwa Podkarpackiego w maju 2025 roku ogłosił profrekwencyjną akcję, w której trzy gminy z najwyższą frekwencją w II turze otrzymały możliwość wnioskowania o wsparcie finansowe.
Cieszy nas wysoka frekwencja w naszym regionie – to dowód na dojrzałą postawę obywatelską mieszkańców Podkarpacia. Gratuluję wszystkim gminom, które wzięły udział w naszej inicjatywie, a szczególnie tym, które osiągnęły najlepsze wyniki – ich zaangażowanie zasługuje na wyróżnienie – podkreślił wicemarszałek Karol Ożóg.
Najwyższą frekwencją mogą pochwalić się gminy:
- Cisna – 79,11%,
- Krasne – 76,42%,
- Trzebownisko – 75,56%.
Jak informowano podczas briefingu, każda z nich zostanie zaproszona do udziału w projekcie o wartości odpowiednio: 500 tys., 300 tys. i 200 tys. zł na inwestycje z zakresu edukacji lub infrastruktury sportowej.
ZOBACZ: To najzabawniejsze nazwy miejscowości w woj. podkarpackim

Podkarpacie na 9. miejscu pod kątem frekwencji wyborczej
Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła o danych na temat udziału mieszkańców Podkarpacia w wyborach prezydenckich. Jak już wiadomo frekwencja województwie podkarpackim w II turze wyniosła 69,46% i jest to dziewiąty wynik w kraju, ponad 2 pkt procentowe niżej niż ogólna frekwencja (71,63%).
Różnica między frekwencją w miastach a na wsiach na Podkarpaciu była wyjątkowo mała, bo wyniosła zaledwie 1,56 punktu procentowego, podczas gdy średnia krajowa to aż 3,8 pp.
Dane, które dziś prezentujemy, pokazują, że działania profrekwencyjne przynoszą realne efekty. To dla nas jasny sygnał, że warto kontynuować te inicjatywy i rozwijać je w kolejnych latach – stwierdziła.