PIE sprawdził finanse Polaków w czasie pandemii. Lepiej żyje się po podstawówce i na wsi?

i

Autor: Unsplash/marko_blazevic

PIE sprawdził finanse Polaków w czasie pandemii. Lepiej żyje się po podstawówce i na wsi?

2020-07-30 8:37

Polski Instytut Ekonomiczny zapytał Polaków o stan ich portfeli i wydatki w czasie pandemii koronawirusa. Niektóre wyniki badań są zaskakujące. W Polsce lepiej żyje się ludziom po podstawówce niż po studiach? Ilu Polaków planuje wyjechać na wakacje? Ilu badanych ma oszczędności? Na co wydajemy więcej pieniędzy?

Ponad połowa Polaków nie pojedzie na wakacje

Polski Instytut Ekonomiczny postanowił sprawdzić, jak finansowo życje się Polakom w czasach pandemii. Spytał ich między innymi o wakacyjne plany. Okazuje się, że choć 3/4 Polaków pozytywnie ocenia swoje finanse, to ponad połowa nie planuje wyjazdu na wakacje. 32procent badanych planuje przy tym wakacyjny urlop w Polsce. Niewykluczone, że wpływ na to ma bon 500 plus, który można zrealizować na terenie kraju właśnie.

Sytuacja finansowa Polaków: Lepiej żyje się osobom z wykształceniem podstawowym?

Co ciekawe, PIE zapytał też badanych o ocenę ich sytuacji finansowej. Negatywnie wypwiadali się głównie mieszkańcy dużych miast i osoby młode:

"Ocenę pozytywną częściej wydają mężczyźni (38 proc.), osoby w wieku 60+ (49 proc.), a także badani z wykształceniem podstawowym (48 proc.) oraz mieszkańcy wsi i małych miast (39 proc.). Negatywne opinie częściej prezentują kobiety (37 proc.), ludzie przed 40-tym rokiem życia (36 proc.) oraz respondenci z wykształceniem wyższym (39 proc.) i mieszkańcy dużych miast (37 proc.)".

Co ciekawe, 40 procent badanych nie widzi przy tym możliwości oszczędzenia pieniędzy w ciagu najbliższych trzech miesięcy.

QUIZ. Wymarłe zawody. Macie pojęcie, co oni robili?

Pytanie 1 z 10
Gdzie spotkać można introligatora?

Polacy wydają więcej na żywność i mieszkanie

Sprawdzono też, na co wydajemy swoje wypłaty. Połowa badanych zauważyła, że w czasie pandemii więcej pieniędzy wydaje na żywność, 44 procent zaś zauważyło większe wydatki na użytkowanie mieszkania. Mniej pieniędzy zostawiamy za to na stacjach paliw, w restauracjach, hotelach, biurach podróży. Mniej wydajemy też na kulturę.

Mieszkańcy miasta mają własne sposoby na przetrwanie upałów
Ratownik ostrzega: wystrzegaj się tego w czasie wypoczynku nad wodą